| Bahh a întrebat:

Am probleme cu ciclul, prea multe zile dureaza si plus la aceasta am de 2 ori pe luna. Spuneti-mi va rog de ce? e ceva grav daca am ciclu de 2 ori in luna? Relatii sexuale nu am avut deloc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Daca se intampa asta in fiecare luna sa iti vina de doua ori atunci nu mi se pare normal dar daca s a intamplat numai acum e ok, se mai intampla sa vina de doua ori intr-o lunal

| ellutza a răspuns:

Ba poate fi foarte grav, poate fi inceputul unor dereglari hormonale. Mai ales ca sunteti fete tinere si viitoare mamici, la primele nereguli, mergeti la controp ginecologic unde veti primi ceea ce aveti nevoie. De la problemute de astea, se ajunge peste ani la infertilitate sau cancer de col uterin. Eu iti recomand sa nu neglijezi si sa mergi la medic

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai dat detalii : vârsta, de când ai menstruaţie ( când ai avut prima menstră/menarha ), câte zile durează menstruaţia ta, de câte zile este ciclul menstrual, datele ciclului menstrual pe anul 2012, dacă au mai fost astfel de situaţii, dacă ai vreun diagnostic sau dacă ai fost la medic pentru astfel de dereglări, etc.

FĂRĂ aceste detalii NU are rost să speculez!

Poate fi o "problemă", sau poate fi o situaţie "normală" - DEPINDE de acele detalii.

Dacă mi le spui, mai completez acest răspuns.
Dacă ţi-e jenă să le scrii aici pe site ( public ), atunci POŢI să-mi trimiţi mesaj PRIVAT, cu TOATE aceste detalii.

Toate cele bune.

| Azµre a răspuns:

S-ar putea mai degrabă să fie o metroragie, de ce nu te duci la un medic? sângerarea poate fi provocată și de o infecție, răceală sau chist ovarian.

| inconscient a răspuns:

Eu am avut pe 4 si 26 ianuarie, deci de doua ori pe luna cate 5 zile, depinde pentru ca atunci cand eram la "inceput" ma tinea cate 7 zile..Prietena mea m-a intrebat acelasi lucru si i-am spus ce ti-am spus si tie: nu cred ca e grav!

| CarlaHecox a răspuns:

Este din cauza stresului, sau din cauza practicarii unui sport mai mult timp pe durata unei zile (de exemplu daca intr-o luna faci baschet 3 ore sau mai mult in fiecare zi, probabil iti va veni ciclu de 2 ori pe luna respectiva).
Deci nu-ti fa griji, nu te mai stresa, sau nu mai exagera cu sportivitatea laughing.

| Ilinka10 a răspuns:

Nu este nimic grav! stai linistita. esti in crestere si organismul se schimba. nu o sa ai tot timpul asa. daca esti asa ingrijorata mergi la un ginecolog. o sa iti spuna acelasi lucru:*

| byby2356 a răspuns:

Eee..la tine e diferit, mie nu imi vine 2 luni de zile si dupa cand imi vine ma tine 1 saptamana... oricum mie nu mia mai venit de la craciun si de abia ieri mi-a venit big grin

| DeeaRaawr a răspuns:

Nu cred ca e grav. Poti avea de 2 ori intr-o luna din cauza unei raceli, sau daca ai stat undeva jos pe o suprafata rece. O sa se regleze. Daca nu, consulta un medic.