| anonim_4396 a întrebat:

Am programare la ecografie(pelvina)luni si nu prea stiu ce trebuie sa fac sau sa nu fac.Am voie sa urinez? Cateva idei.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pentru examinarea ecografica a pelvisului trebuie sa ai vezica plina, deci e bine sa nu urinezi inainte de examinare. daca la vreun moment medicul va vrea vezica goala, te va trimte atunci sa urinezi, dar pentru inceput e bine sa simti senzatia ca ai nevoie la baie (fara sa fie presanta, chinuitoare). In rest nu trebuie sa faci nimic, doar sa nu fii in timpul menstruatiei.

2 răspunsuri:
| lex79 a răspuns:

Nu trebuie sa faci nimic in mod special.
nu, trebuie sa ai vezica plina. poti lua o sticla cu apa la tine sa bei cat stai si astepti pe acolo.