| anonim_4396 a întrebat:

Am sarit de la o inaltime de aproximativ 2 m in calcaie, pe o suprafata din ciment. Picioarele nu erau indoite de la genunchi asa ca am sarit "ca un bat" (ce-o fi fost in capul meu), direct in calcaie.La momentul impactului, am simtit o durere groaznica la calcaiul drept care m-a facut sa ma arunc in iarba si sa ma tavalesc pana a trecut durerea.
Calcaiul ardea si se umflase.Am mers in 2 saptamani(cam mult) sa fac radiografie, dar mi-au spus ca nu sunt probleme.
Treptat, s-a desumflat dar acum inca mai este umflat foarte putin.(au trecut 1-2 luni)

Este posibil ca la o astfel de cazatura sa se fi spart articulatia? Daca da, aceasta se repara singura in timp?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| georgegs a răspuns:

Wwwaa.ce.a.fost.in.capu.tau.se.arunci? nu.cred.ca.ai.nimic
dar.de.ce.te-ai.aruncat? ce.motiv.ai.avut?

| Derye a răspuns:

Nu cred. Nu sunt medic, dar DIN CATE STIU EU astfel de cazaturi afecteaza coloana. Ai grija.
Mergi pentru un consult.

| TąNyą a răspuns:

Eu ştiu pe cineva care a sărit ca tine. şi încă are probleme. Nu ştiu ce să spun eu zic să te duci şi la alt doctor şi să-i spui totu'.

FantaSZy.

| atianin a răspuns:

Sa nu iti apara probleme la coloana.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vreun tendon ti s-a rupt acolo numai ca nu este asa de grav mai ales e straniu sa il ai putin umflat calcaiul

| Nicolelenaa a răspuns:

O vara de-a mea se juca calcatea la scoala si a sarit sa calce pe cineve si a sarit in piciorul drept cu piciorul intins... nu a putut sa mearga in el o saptamana dar s-a vindecat in timp...la tine e mai grav ar trebui sa vb cu parintii sa te trimita la un medic specialist