| Pikaciuuu a întrebat:

Buna TPUhappy Ieri am avut parte de o cazaturalaughing I don't want to see Eram la o zi de nastere [e o poveste lunga, o spun pe scurt daca potlaughing] si prietena mea a inceput sa fuga si m-a tras dupa ea si la trecerea de la asfalt la iarba m-am impiedicat [era foarte intuneric] si mi-am,, intors" gleza de la piciorul stang si s-a umflat I don't want to see tarehappy Ce pot sa fac happy La piciorul drept am doar o julitura in genunchilaughing
P.S Nu ma duc la spital laughing X_x

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ai o entorsă.
Aplică un unguent antiinflamator prin mișcări blânde, un calmant administrat pe cale orală.
Ține piciorul mai sus decât restul corpului, ajuți circulația de întoarcere, cea venoasă și implicit se retrage mai repede și umflătura.
Nu forța prea tare să te sprijini în el, cel puțin 48-72 de ore de la impact.
Pa, pa.

| Pikaciuuu explică (pentru Legiuitoarea):

Mersihappy

| Legiuitoarea a răspuns (pentru Pikaciuuu):

Bună.
Cu plăcere, sănătate!
Pa, pa.

| DakotaRoyse a răspuns:

Ba te duci la spital.
Până una alta, pune gheaţă, comprese cât de reci şi vezi ce se întâmplă. Să sperăm că nu se înrăutăţeşte situaţia, dar totuşi, va trebui să mergi la un control, chiar dacă ai impresia că ţi-a trecut.

| Q69 a răspuns:

Umflaturile necesita radiografie!
cu cat trece timpul poate fi mai complicat

| JustMusic a răspuns:

Pai in cazul asta poti sta si sa te rogi ca sa iti treaca.
Daca era doar julitura era cum era, cred a esti obisnuita cu astea de cand erai mica dar cu umfatura nu e prea bine sa nu mergi la un doctor, daca nu se umfal tot putei sta acasa.Dar s-a umflat e posiil sa iti fi miscat osu de la locul lui daca stai aiurea acasa iti faci rau singura.Nu vrei sa mergi la spital macar du-te la doctorul de familie si el iti fa spune daca trebuie s amerci imi departe sau nu.Nu stiu cati ani ai dar asta e un moft de copil de 10-11 ani c anul merg la spita, da nici eu nu iubesc doctori sau spitale sau perfuziile, dar mi-ar palcea sa le pun da rnu sa le vad deci devin extrem de agitata cand vad perfuziile.Dar cu toate aste daca e envoie merg la doctor, iarna trebuta am cazut si mi s-a umflat genunchiul sai a doua zi am mers si bine ca am mers aveam osu sarit si riscam sa raman schioapa daca se prindea gresit, am avut nevoie de ghips {adica eu am vrut ghips, se putea repara si cu atele dar eu cum is cam neatenta...}
Eu iti recomand sa mergi la doctor, daca tot nu vrei incerca sa pui gheata pe umflatura sau o frunza de varza batuta oleaca cu ciocanul de bucatarie.

| Pikaciuuu explică (pentru JustMusic):

O sa vad daca ma duc happy Acum e tarziuhappy Pff... cred ca ma duc la o pritena de-a mea thinking mama ei e nu stiu ce laughing la spital sa vada daca chiar trebuie sa ma ducthinking
P.S Am 13 ani:*

| JustMusic a răspuns (pentru Pikaciuuu):

E e bine si asa, daca poate face diferneta dintre un picior rupt si o entorsa, o sa iti zica daca e grav sau nu.Ai grija de tine.:*

| Pikaciuuu explică (pentru JustMusic):

Daca ma duc la spital iti spun dupa ce amlaughing)

| xBya a răspuns:

Imi pare rau sa te anunt, dar trebuie sa te duci. Stai calma, nu iti face nimic dureros. Cel mai probabil e o entorsa si trebuie sa iti imobilizezi piciorul. Neaparat trebuie sa faci o radiografie pentru ca poate fi si rupt. Vei avea cateva saptamani de refacere doar in casa, be happy.

| Pikaciuuu explică:

Nu cred ca e asa gravthinking adica in August thinking aceeasi chestie am patit doar ca la manathinking si am mers la Spital si nu era nimicthinking si am ramas asa happy

| EdK a răspuns:

Du-te la spital.