Întrebare recomandată | wolder a întrebat:

Am SCOLIOZA lombara si am dureri, dar nu-mi permite timpul sa merg la gimnastica medicala, daca ar putea exista o varianta prin care sa fac acele exercitii acasa,
UN site si alte indicatii ca sa le execut acasa?
multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Pe youtube gasesti mai multe lucruri despre asta: http://www.youtube.com/results?search_query=scolioza%20lombara&sm=3

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Poti incerca sa mergi la un kinetoterapist si sa te invete ce anume miscari sa faci, in conditiile tale.
De asemenea poti sa mai incerci niste neamuri de masaje mai putin conventionale gen masaje Bowen. Dar acolo chiar trebuie sa gasesti un practicant bun.
In general (nu cunosc daca se aplica si la situatia ta) aceasta este un semn al pozitiei (cel mai mult) sau a modului in care muschii tai sustin scheletul.
Gimnastica medicala nu face decat sa intareasca anumiti muschi si in felul acesta reusesti sa mai scapi de dureri.
Personal, te-as sfaturi, daca nu cunosti clar grupele de muschi si relatiile care apar intre ei, sa mergi la un ajutor specializat pentru a iti explica o serie de miscari ce ti se potrivesc tie.
Sa te uiti pe net aiurea si sa faci ce fac si altii nu o sa ajungi decat in situatia de a face miscari si sa nu rezulte nimic.

| Hakuouki a răspuns:

Imi pare rau ca nu iti dau link, dar vreau totusi sa iti recomand sa iti faci timp, e mai bine sa mergi la gimnastica, sa te indrume cineva decat sa faci tu singura, personal eu asa cred, sanatatea ta ar trebui sa fie pe primul loc.