| ruxandra_2008 a întrebat:

Am si eu o intrebarebig grin: La ce medic trebuie sa merg sa imi tratez o infectie urinara, si daca trebuie sa merg la un ginecolog trebuie sa ma duc cu mama chiar daca este un cabinet particular? Multumesc!:*:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca este strict infectie urinara (fara semne genitale, fara sa o fi luat pe cale sexuala), te tratezi la medicul de familie. Daca ai simptome genitale, la ginecolog. La ginecolog mergi insotita de un parinte daca ai sub 16 ani (indiferent de cabinet, asa e legea, care se aplica tuturor).

| alessia5158 a răspuns:

Cei care trateaza inf. urinara sunt : medicul specialist in obstretica ginecologie si/sau medicul specialist in urologie. Medicul nu -ti poate impune ca sa vii la consultatie insotita de un parinte in schimb, parintele poate decide daca te insoteste sau nu la medic!

| MMihai a răspuns:

Și la urolog și la medic ginecolog că aceasta infecție poate fi rezultatul sau asociată cu o boală venerică. deci trebuie consultați medici de ambele specialități. Cu trimitere de la medicul de familie plătești mai puțin. Dar de ce cabinet particular? Crezi că medicamentele pentru cele 2 boli asociate vor fi foarte ieftine?/// Mama nu trebuia să afle, că fata ei se juca făcând sex?