| DouaPuncteD a întrebat:

Este adevarat ca semintele ingrasa? Eu mananc multe seminte pentru ca imi plac mult, dar nu m-am ingrasat.mai deloc. Majoritatea oamenilor spun ca semintele ingrasa mult, exagereaza sau este adevarat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Sunt bombe calorice, trebuie consumate moderat pentru că au uleiuri volatile şi colesterol bun.
Pa, pa.

| arrriadna a răspuns:

Semintele sunt f satioase, contin multe oligoelemente si mai au si cateva vitamine (depinde de "ce fel de" seminte mananci).
Nu ingrasa dar supra-solicita ficatul, tocmai datorita continutului lor. La fel se intampla si cu alune, nuci, etc.
Vezi sa nu ti se atraga atentia la mancatul semintelor din alte cauze (gen: faci mizerie cu cojile).
Semintele de dovleac sunt bune si impotriva parazitilor intestinali, dar tot asa, cu masura din cauza ficatului.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Dabig grin Este adevarat happy Ingrasawinking
Dar daca tu manaci seminte insa de mancare nuprea te atingi e normal sa nu te ingrasi laughingbig grin

| darrio2007 a răspuns:

Din cate stiu nu sunt bune pentru stomac si ficat.Bineinteles cand maninci in cantitati mari.

| Alina_9354 a răspuns:

Este adevarat dar in cantitati industriale! Este bine sa avem in alimentatie seminte(de preferat nesarate si neprajite) dar in cantitati miciwinking Iar daca nu te-ai ingrasat, ai norocbig grin

| madalina_5722 a răspuns:

Ingrasa cred eu,
in cazul in care depasesti limita de calorii ce o poti consuma zilnic.Fiecare poate manca un anumit nr de calorii pe zi fara sa se`ngrase. Daca `l depaseste. ii naspa`. Eu de ex pot consuma in jur de 650 cal pe zi. MI le-am calculat cu un cantar special`. bla bla bla. poti face asta la ceva centru in infrumusetare unde au aparate spa si mai stiu eu ce. ok deci pe punga de seminte scrie cate calorii are...asa ca daca n`ai mancat nimic in ziua respectiva si consumi o punga de seminte...in jur de 500 cal`. si altceva nimic`. nu cred ca te`ngrasi deoarece corpu isi ia caloriile necesare din asta`.
asta cred eu

| Narsha a răspuns:

Da, semintlee ingrasa deorece sunt foarte uleioase, insa daca tu nu te ingrasi nu e din cauza semintelor, ci asa e metabolismul tau.
Si nimeni nu exagereaza, semintele ingrasa destul de mult, insa fiecare cu corpul luihappy
(fundita?happy )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde si de ce altceva mananci dar au destule calorii, mai ales cele cumparate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exagereaza. Chiar este adevarat. Semintele ingrasa. Ca sa vezi cat ulei(grasime) au in ele iti propun un mic experiment : ia cateva seminte decojite si preseaza-le cu o foaie apoi lasa-le cateva minute. Sa vezi ca se face o mare pata galbena. Si mie imi plac semintele chiar foarte mult, dar ingrasa.

| constantinstelastela a răspuns:

Da... e adevarat ca ingrasa...ca doar din seminte se face uleiul, daca stai sa te gandesti semintele contin mukte grasimi, poate nu mananci atat de mult cat ti se pare.

| Lory_Mihaela_1971 a răspuns:

Semintele de dovleac sunt o sursa buna de fibre alimentare si de acizi grasi nesaturati, care sunt buni pentru sanatatea inimii.
In plus, ele sunt o sursa foarte buna de proteine si minerale care au numeroase beneficii pentru sanatate.
De exemplu, 100 g de seminte de dovleac ofera 559 cal, 30 g de proteine, 110% din DZR de fier, 4987 mg de niacina (31% DZR), seleniu (17% din DZR), zinc (71%), etc ..si nu contin colesterol.
Sunt si o importanta sursa de Triptofan (precursor al serotoninei), ce este convertit si in GABA (acid gama-aminobutiric) in creier.