| razvan0k a întrebat:

Am si eu o intrebare legata de niste analize cat mai complexe pentru boli cu transmitere sexuala. Avand in vedere ca nu mi-am facut niciodata astfel de

analize as dori sa mi le fac si as vrea sa fie cat mai complete, asa ca: ma intereseaza in primul rand analize din secretie dar nu stiu ce sa imi fac

mai exact. Am citit ca Analiza din Cultura Uretrala poate sa descopere aproape tot si costa vreo 45RON... atunci ce rost mai are sa dau si pentru

Antigen Chlamydia 65RON... acelasi lucru si pentru Neisseria gonorrhoeae, Trichomonas etc... vreau sa stiu mai exact ce diferenta este intre analiza

Culturii Uretrale la barbati cu antibiograma daca e cazul si restul analizelor facute separat pentru fiecare in parte (Antigen... Chlamydia, Neisseria

gonorrhoeae, Trichomonas, michoplasma, ureaplasma etc...)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cultura uretrala identifica doar o infectie acuta (in curs de maxim 3 saptamani). Restul trebuie cautate antigenele in sange. Asa ca daca ai avut vreodata contact sexual neprotejat cu o femeie care nu avea toate aceste analize facute (desi in general, nimeni in ziua de azi nue atat de prost sa faca asa ceva), trebuie sa-ti faci secretie uretrala si prostatica (antibiograma numai la nevoie) plus antigene de Chlamydia, Trichomonas, Neisseria, Ureaplasma, plus HIV, HPV, virus hepatitic B si C.