| rita a întrebat:

Se pricepe cineva la interpretarea analizelor ginecologice?
Chlamidia Antigen*
Metoda ELFA (Secretie vaginala/uretrala, Vidas) Negative Negativ

Microbiologie
Denumire Rezultate Interval de referinta

Mycoplasma hominis, Ureaplasma si antibiograma vizuala*
Met. manuala Prezent Ureaplasma urealyticum >= 10*4 UFC/prelevat. Antibiograma : Doxiciclina -S; Josamicina-S; Ofloxacin-S; Eritromicina-S; Tetraciclina-S; Ciprofloxacin-I; Azitromicina-S; Claritromicina-S; Pristinamicina-S. S- Sensibil; I- Intermediar; R- Rezistent.
Cultura flora totala din secretie vaginala*
Microscopie+cultura Frotiu Gram: relativ frecvente celule epiteliale, rare leucocite, frecventi bacili Gram-pozitivi polimorfi. Culturi: absente specii patogene de bacterii. Au fost cautate urmatoarele specii bacteriene patogene: Neisseria gonorrhoeae, Gardnerella vaginalis, Streptococcus agalactiae (grupB), Enterococcus sp., Staphylococcus aureus, Enterobacterii patogene, Pseudomonas aeruginosa.
Cultura fungi din secretii vaginale*
Microscopie+cultura Nu s-au izolat specii de fungi.

macar asa in mare. sunt f nelinistita. va multumesc din suflet!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ai infectie cu Chlamydia.
Ai o infectie cu Ureaplasma sensibila intens la Doxiciclina, Josamicina, Ofloxacin; Eritromicina; Tetraciclina; Azitromicina; Claritromicina; Pristinamicina si putin sensibila la Ciprofloxacina.
Nu ai infectii cu ciuperci, Neisseria gonorrhoeae, Gardnerella vaginalis, Streptococcus agalactiae (grupB), Enterococcus sp., Staphylococcus aureus, Enterobacterii patogene, Pseudomonas aeruginosa.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se pare ca e doar o infectie urinara happy

| maimutzica_7189 a răspuns:

Ce tratament ai luat?

| maimutzica_7189 a răspuns:

Ce tratament ai luat?

| maimutzica_7189 a răspuns:

Ce tratament ai folosit? si mie mi a iesit Ureaplasma urealyticum >= 10*4 UFC/prelevat si la antibiograma mi a iesit ca as fi rezistenta la toate antibioticele...Am luat un tratament cu pastile unidox, pastile tinidazol, si ovule cervucid timp de 3 luni, 10 zile din luna 20 zile pauza si tot asa timp de 3 luni.sapt viitoare trebuie sa ma duc sa mi fac analiza sa vad daca mi-a trecut