| crissu_9850 a întrebat:

Am si eu o problema... mi-am luat un parfum de curand. l`am folosit de cateva ori( de 3-4 ori)si mi-au aparut niste pete pe gat. ceva gen o iritatie. pielea este putin mai uscata, rosie si ma ustura, ma mananca putin.ma poate ajuta cineva cu un sfat? cu ce sa imi dau? sa dau cu ceai de galbenele ca stiu ca dezinfecteazasad funda pentru cel mai bun raspbig grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DakotaRoyse a răspuns:

În primul rând renunţă la parfum cel puţin până îţi trec iritaţiile. Sau încearcă să-l foloseşti pe haine, nu direct pe piele, şi dacă vezi că nu-ţi reapar petele, foloseşte-l.
Cremele sau unguentele pe bază de gălbenele sunt bune, cele antiinflamatoare, eventual poţi cere farmacistului un sfat, poate îţi va da ceva special pentru acest tip de iritaţie.

8 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

In primul rand nu mai folosi parfumul, e clar ca faci alergie la el. Poti folosi ceaiul de galbenele dar daca pana maine nu vezi nici o ameliorare, du-te la medic, iti va prescrie antihistaminice.

NOname
| NOname a răspuns:

E clar ca esti alergica la parfumul respectiv. Nu-l mai folosi si ia-ti de la farmacie o crema impotriva alergiilor (farmacistii vor sti ce sa-ti recomande; in cazul meu "Elocom"-ul face minuni)!
Succes! Numai bine!

| noktambul a răspuns:

Da-te cu ceai de galbenele si nu mai cumpara parfumuri ieftine!

| Șosețică a răspuns:

In primul rand cred ca ai facut o alergie, ori la parfumul respectiv or la toate (din pacate sad )
Ca sa iti treaca ar trebui sa te dai cu crema (oricare) cam de 2 ori pe zi...
Daca nu iti trece du-te la un dermatolog, el sigur v'a sti ce sa facewinking

Sper ca te'am ajutat happy

| Yzzza a răspuns:

Pai...in primul rand,sa nu mai folosesti acel parfum, pentru ca e foarte probabil ca esti alergica. Daca nu iti trece cu ceaiul de galbenele, incearca cu crema Hidrocortizon(o poti cumpara la farmacie; costa in jur de 10 lei).
In al doilea rand.Dca nu iti trece nici cu crema, trebuie sa mergi la dermatolog.

Răspuns utilizator avertizat
| Alexandra8989 a răspuns:

Ce parfum era...cumva de la avon? daca da returneaza produsul pentru ca toate prod de la avon sunt expirate si app la acea iritatie incearca cu crema Hidrocortizon, Elocom. daca nu o crema de galbenele, mai este in sugestii si crema de musetel.sau crema Nivea poti folosi si crema de galbenele

P.S.cu parfumul ala poti sa ii dai in judecata pe acei producatori la protectia cumparatorului cauta si tu pe net cum sa ii contactezi(dar fi sigura ca nu esti tu alergik la ceva din acel parfum...roaga pe cineva sa il foloseasca si daca pateste ceva poti suna la protectia consumatorului)

funda?

| DanceIsMyLife a răspuns:

In primul rand nu trebuie sa mai folosesti parfumul. pentru un timp...pentru iritatie...ar fi bine sa consulti un dermatolog.pentru a scapa de mancarime foloseste Fenistil gel. eventual ia un claritine.s-ar putea sa ai dermatita. exista unele sapunuri etc.intrb la o farmacie.