| Jessica1235 a întrebat:

Când îmi suflu nasul mai puternic aud o pocnitură destul de puternică într-o ureche după care simt de parcă o parte din aer mi-ar ieși pe ureche și mi se încălzește partea din spate (interioară) a urechi. Poate fi timpanul rupt sau perforat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Asa cum a sris si #doctorandus, ai tunelul Eustache infundat (probabil si auzul scazut), iar pocniturile se aud la desfundare (manevra Valsalva este cunoscuta de secole).
Este indicata si curatarea paralela si cu spray desinfectant (apa de mare sau alte solutii combinate),

| Furnicuta000 a răspuns:

Inseamna ca urechile tale functioneaza foarte bine. Si nu mai sufla nasul puternic pentru ca data viitoare poate chiar o sa-ti strici ceva

| Jessica1235 explică (pentru Furnicuta000):

Nu de la sulfatul nasului a apărut problema, întotdeauna am grijă cum să-l suflu deoarece de la școală generală ni s-a spus să avem grijă. Am avut o infecție la urechea respectivă și mă gândeam că poate mi s-a întâmplat. ceva acolo

| vatadezahar24 a răspuns:

Mergi cat de curând la un orelist!

| Mindfulness a răspuns:

Când ai o asemenea problema serioasa te duci la un orelist.

| Jessica1235 explică (pentru Mindfulness):

Voi merge vineri, am programare, doar nu crezi că mă tratez cu "medicii" de pe TPU laughing

| Mindfulness a răspuns (pentru Jessica1235):

Așa sa faci. Multa sănătate!

| Jessica1235 explică (pentru Mindfulness):

Mulțumesc la felwinking

| Rafayel a răspuns:

Posibil sa ai o problema ce tine de ORL. Am patit si eu asa ceva si am avut o rinita alergica. Cumva ai si momente cand iti curge ceva din ureche sau iti curge nasu cand iesi afara? Acestea sunt simptome specifice rinitei.

| Jessica1235 explică (pentru Rafayel):

Nu pățesc așa ceva. Am avut otomicoză pe care încă o tratez, cu toate că simt că mi-a trecut. Vineri merg iar la control, o să vorbesc cu doctorul să văd ce zice