| anonim_4396 a întrebat:

Am spus si anterior ca am metabolismul super rapid si majoritatea m-au sfatuit sa bag in mine ca spartul. Pai de unde bani fratilor? Asta este dilema. Nu calculam si noi cati bani trebuie in fiecare zi sa bagi 5000 de calorii zilnic? Nu castigam 100 de milioane pe luna ca sa ne permitem, unii nu isi permit nici alea 2000 de calorii zilnice. Deci sunt o greseala din moment ce am nevoie de mult mai multa energie decat altii si nu sunt in stare sa o procur.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu întotdeauna trebuie să mâncăm mult ca să luăm în greutate. Ba încă se întâmplă și reversul: când mâncăm mult organismul nu mai are timp să-și procure nutrienții. Astfel când are prea multă alimentație, el caută să se debaraseze cât mai repede de ea și nu mai apucă să-și extragă din ea mai nimic, că stomacul este forțat să o elimine. Nici chiar grăsimea nu are timp să o asimileze și o dă afară tot în felul acesta.

Cu mâncatul repede este la fel. Pentru că digestia începe încă din cavitatea bucală. De exemplu, creierul se hrănește numai cu glucide, și le extrage pe acestea chiar din cavitatea bucală.

Principalul organ și cel răspunzător cu transformarea alimentelor în energie, cu depunerea/asimilarea lor de către organism este pancreasul. Insulina pe care acesta o secretă are un rol vital. De aceea se recomandă niște analize specifice.
Pasul 1 este ca să mănânci normal ca să nu te trezești cu alte probleme de sănătate.
Ai nevoie de lipide. Acestea sunt grăsimile dar și dulciurile (acestea de pe urmă se transformă în grăsimi de aceea sunt și ele în categoria lipidelor, adică a grăsimilor).
Totuși, recomand grăsimile vegetale (ulei crud în salate, nuci și alune cu moderație) și nu grăsimi animale deoarece acestea sunt greu digerabile și te trezești și cu colesterol și cu sângele îngroșat (adică trigliceride mari).
Mănâncă regulat în funcție de constituția, vârsta și activitatea ta.
Dulciurile nu le recomand pentru că ele nu doar cresc nivelul zaharului in sânge, ci forțează pancreasul să secrete prea multă insulină dintr-o dată, și asta îl va da peste cap, îl va epuiza. Zahărul mai distruge și globulele albe, leucocitele, care sunt responsabile cu menținerea în parametrii normali ai sistemului imunitar.
Pasul 2 este o vizită la medicul de familie care îți va da o trimitere la un medic specialist. Se poate analiza pancreasul și de asemenea se poate observa cauza pentru care organismul respinge grăsimile (asta se poate observa în fecalele care plutesc).
Eu nu sunt medic ca să îți pot spune mai multe.
Sănătate!

Răspuns utilizator avertizat
| Caro34 a răspuns:

Bună! Nu trebuie să ai mulți bani ci trebuie să mergi la un endocrinolog! El îți va da niște medicamente și vei fi ca nou și cu banii în buzunar! Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O poți procura destul de simplu dacă nu ești un mare gurmand și mananci orice cum ar fi mâncarea de la tara: slănină de porc sau plăcinte cu brânză sau pâine unsa cu untura de porc