| Shabazzz a întrebat:

Am ULCER? Salut TPU, am inceput sa iau proteine, o pastila, si o capsula pentru sala de forta, si cam de atunci au inceput durerile de burta, pastilele nu le-am luat niciodata fara sa mananc ceva inainte, dar dupa ce mananc durerile imi mai trec, iar dupa 20-30 min nu mai simt nimic, simt ca o arsura mai degraba decat o durere, iar arsura are intensitate mai mica si mai mare, variaza. Dupa cateva ore (5-6 ore) iar ma ia durerea(nu foarte tare). Este ca nu am mancat sau ca am facut un inceput de ulcer? Pastilele si proteinele le-am luat exact cum scrie pe eticheta, nu am abuzat deloc de ele. Am m-ai luat si inainte proteine, dar pastile nu. In familie nu a mai avut nimeni asa ceva. Nu beau alcool si nici nu fumez, nu am pierdut nici din greutate. Ar trebuii sa iau cv care sa scada aciditatea? Sa vizitez un doctor? Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Gastrita este un inceput de ulcer. Cand mi-a descoperit mie doctorul gastrita era o femeie ruda cu mine si mi-a spus asa: mananca ce ce vrei. Cand vezi ca un aliment nu-ti face bine nu-l mai lua. Cu asemenea dieta si cu tratament sistematic poti sa te faci bine. Altfel vei ajunge la bisturiu.
Tratamentul ti-l da doctorul.

| Jipa95 a răspuns:

Ar fi trebuit sa citesti si tu ce scrie pe prospecte, daca pastilele alea se iau pe burta goala sau trebuie sa mananci ceva inainte. Daca durerile persista, du-te cat mai repede la un control.

| Okkultist a răspuns:

Medicul de familie are si ala un scop. A facut totusi o facultate, are 6 ani de medicina, nu e chiar idiot. Unde e greseala daca va duceti sa-i cereti o parere?
Sunt cauze multimple, va sugerez sa nu mai luati nici o pastila pe stomacul gol, sau daca nu v-a fost recomandata de vreun medic / doctor.
Faceti-va o programare la medicul de familie pentru ai cere parerea. Este viata dumneavoastra in joc. Dureaza un sfert de ora. Ce este asa greu?
Informatiile descrise de dumneavoastra sunt insuficiente plus de asta, medicina nu se face pe internet. E un subiect vital care nu are ce cauta aici. Dar puteti tine cont de sfatul meu:,, Medicul de familie." Arsura ar fia ciditatea care va este provocata de pastile, deoarece in stomac se gaseste acid clorhidric. Ce pot sa va spun. Duceti-va de graba la un medic, ca e serios. O zi buna

| andreyboss a răspuns:

Nu mai lua acele pastile. Probabil corpul tău nu le accepta. Da ce suplimente ei acum?

| Mihai87 a răspuns:

Daca nu prezinti varsaturi, nu pierzi in greutate si nu ai scaun cu sange nu e ulcer. Ia dicarbocalm, regleaza aciditatea din stomac.