| anonim_4396 a întrebat:

Am un ciclu menstruala neregulat, însemnând că acum 3 luni mi-a venit pe 5, luna următoare pe 9 iar apoi pe 15 si tot asa. Mi se pare ca este o diferenta prea mare intre zile. Sa fie vreo problema? Acum 6 luni am fost la ultimul control ginecologic si era totul ok. Am si perioade in care ciclul vine regulat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Elinelaaaa a răspuns:

Nu trebuie sa iti faci nici o grija. Ciclul tau este regulat, iar diferenta de zile nu este absolut nici o problema.
De la ultimul ciclu menstrual pana la cel actual poate fi o intre 20-25 de zile
asta este motivul pentru care mereu vei a avea o data diferita de incepere a menstruatiei.
Daca crezi ca e ceva ineregula cu corpul tau, te rog apeleaza la un doctor ginecolog.

Răspuns Apreciat de Editori
| MihaelaDart a răspuns:

Un ciclu neregulat este sa vina o data la 2-3 luni sau mai mult. Tie ti-a venit in limitele normale, un ciclu regulat vine -/+ sau 3/4 zile diferenta, nu trebuie musai sa vina in aceeasi data. Ia un calendar si incercuieste zilele de cand ti-a venit prima data (numara cu prima zi de menstruatie pana pe data de 9 si vezi cate zile iti reies. Apoi din data de 9 pana pe 15) asa vei afla exact ciclul menstrual de cat este. Normal este intre 21-35 de zile. Daca tii evidenta pe calendar sau intr-o aplicatie vei sti exact ca ai un ciclu regulat. Ca si aplicatie iti recomand "Calendarul Menstruatiei" (are ca simbol un jurnal cu o floare alba pe ea) - sunt foarte multumita de ea, da exact cand trebuie sa vina si cu aplicatia asta mi-am planificat si sarcina. Daca nu, poti merge la un alt control ginecologic.

4 răspunsuri:
| 19Mary19 a răspuns:

Dacă îți faci probleme ( deși, nu cred ca e cazul ), poti sa iti faci analize la sânge pentru prolactina si tau. Prolactina mărită are ca efect dereglare si, mai ales, întârzieri. Iti spun din proprie experienta si din cat am studiat si mi s-a spus de către ginecolog si endocrinolog.

| Ana1687 a răspuns:

Nu este nici o problema, e perfect normal, nu iti face griji

| Voicu_Iulia_1993 a răspuns:

Nu este nici o problemă, durează mult până se reglează, apoi o sa îți vina regulamentar, și mie mi se întâmplă asta!