| anonim_4396 a întrebat:

Am un nr. scazut de leucocite, depistat in urma analizei de sange. Ce inseamna asta? E cazul sa-mi fac griji?

Brigaela, daca vezi intrebarea te-as ruga sa-mi raspunzi si tu. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde cat de putine sunt. Daca sunt foarte aproape de limita normalului, atunci nu e cazul sa te ingrijorezi, trebuie doar sa repeti analize peste 2-3 luni.

Daca sunt foarte putine, inseamna ca maduva ta nu face fata necesitatilor si trebuie sa vezi de ce. Poate fi din cauza oboselii cronice, din cauza fumatului, mediului toxic, radiatiilor, faptului ca tocmai ai nascut sau ca te recuperezi dintr-o boala grava, carentei de minerale sau unei afectiuni acunse. Daca nu gasesti nici o cauza din cele enumerate si leucocitele raman foarte mici timp de mai multe luni, iti recomand o biopsie medulara intr-o clinica de hematologie.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am avut 100 si trebuie sa scrie negativlaughing atunci cand era vb de analize gratuite sa le facem.Deja la sora mea scria 50 si nu era bine, era 50 la nu stiu cate ce miligrame sau ce scrialaughing Oricum mi-a zis ca s-ar putea sa fie infectie urinara dar nu am mai continuat.

Uitehappy nu sunt mari griji. Continua analizele si asteapta raspunsul Brigaeleihappy
Un numar foarte crescut de leucocite peste 20. 000/mm cub se intalneste atat in ale bolile sangelui cat si in infectii deosebit de grave, peritonite, septicemii, etc.
Scaderea numarului de leucocite sub 3000/mm cub se intalneste in unele infectii cu virusuri, in anemii, organisme tarate fara capacitatea de a mai lupta impotriva infectiilor, in imbolnavirea maduvei osoase – structura responsabila cu producerea acestora.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca te gandeai la leucemie nu te ingrijora
ea se face dintr-un exces de leucocitehappy

| kjbh13 a răspuns:

Nu intra in panica micuto si intreaba medicul problema ta...