| mirica a întrebat:

Ce inseamna daca am numarul scazut de leucocite?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cat de scazut?
Oricum, daca nu iei citostatice, corticoizi (prednison, medrol) sau medicamente dupa transplant, ar fi bine sa mergi sa te vada un hematolog. Scaderea leucocitelor poate semnifica o afectiune severa sau poate fi cauza unor complicatii grave (infectii periculoase, chiar mortale). Nu pierde timpul, du-te cat mai repede la medic!

| Mh_Andreea_1994 a răspuns (pentru Brigaela):

Buna,
eu am aceeasi problema cu leucocitele mici, in felul urmator:
nr. leucocite=2 (V. N.=5. 00-10. 00)-mici;
limfocite=53, 45 (V. N.=25. 00-40. 00)-mari;
granulocite=42. 68 (V. N.=50. 00-75. 00)-mici;
nr.eritrocite=4. 25 (V. N.=4. 00-5. 00);
Hematocrit=37. 11 (V. N=36. 00-48. 00);
volum eritrocitar=87. 32 (V. N.=76. 00-96. 00);
Hemoglobina=12. 90 (V. N.=12. 00-16. 00);
Trombocitocrit=0. 19 (V. N.=0. 20-99. 00)-foarte mic;
trombocite=200. 28 (V. N.=150. 00-400. 00);
eozinofile=2 (V. N.=0-3);
VSH=6 (V. N.=2-13);
Magneziemie=2. 8 (V. N.=1. 7-2. 2)-mare;

| Brigaela a răspuns (pentru Mh_Andreea_1994):

Daca este o valoare unica (adica doar o data ti-au iesit asa) pot semnifica ca esti dupa o infectie virala serioasa (gen gripa, oreion, varicela, rubeola). daca nu, ar trebui sa te vada un hematolog.

| Selena a răspuns:

Inseamna ca simtemul tau imunitar e scazut

| lacrimi a răspuns:

Ai un virus sau o infectie in sange care mananca leucocitele! globulele albe si alea rosii trebuie sa fie la locul lor.ai o problema daca lipsesc de pe acolo.winkingmergi la doctor!