| n0name a întrebat:

Am varicela:-s si 3 intrebari big grin

1. Ce pot sa mananc?
2. Cat trebuie sa stau acasa?
3. Cum reduc mancarimile?

daw fdtzwinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Poti sa mananci orice dar sunt de preferat legumele si fructele proaspete pentru aport de vitamine.
Varicela e contagioasa primele 10-14 zile, asa ca vei primi scutire pentru scoala de la medicul de familie.
Mancarimile le atenuezi prin aplicare de mixtura mentolata pe bubite. Nu ai voie sa te scarpini fiindca daca rupi vreo bubita, ramai pe viata cu cicatrice adanca, inestetica. Nu ai voie sa faci baie sau dus, pana nu se usuca toate elementele eruptive. Te poti sterge in schimb, pe pielea intacta cu ceai de Musetel. Multa sanatate!

7 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Pentru inceput iti voi da cateva informatii despre varicela, iar raspunsurile la intrebarile tale la urma.Varicela (Varsatul de vant) este o infectie cauzata de virusul varicelo- zosterian (VVZ). Aceasta boala este foarte contagioasaş 90% din persoanele care nu au imunitate la boala si care sunt expuse, o vor face. Varsatul de vant este o infectie virala care cauzeaza o eruptie pe suprafata pielii si pe mucoase. Eruptia apare mai intai pe fata si trunchi, intinzandu-se apoi pe aproape intreaga suprafata a corpului, inclusive pe scalp si pe organele genitale si chiar inauntrul gurii, urechi, vagin. Elementele eruptive constau la inceput in macule (pete) mici (5-10 mm) rosii si apar intr-o perioada de 2 pana la 4 zile in valuri eruptive. Aceste pete se umfla, devin papule si ulterior trec in stadiul de vezicule asezate pe o baza rosie. Datorita situarii lor superficiale, formei si continutului serios, veziculele au fost asemuite cu picaturile de roua. Veziculele se deprima treptat si se usuca, formand cruste. In urma veziculelor nu raman cicatrici, doar uneori o usoara coloratie maronie a pielii, trecatoare. Unele personae au doar cateva vezicule, in timp ce altele au cateva sute.De obicei eruptia provoaca prurit (mancarime a pielii). Scarpinarea si ruperea acestor vezicule duce la formarea unei cruste si se pot infecta cu bacterii.
1. In aceasta boala nu sunt interzise alimentele de niciun fel. Daca au aparut vezicule (bubite) si in interiorul gurii, atunci sunt interzise alimentele si bauturile acide (acre), cum ar fi portocale, muraturi, borsuri f. acre, chiar si sarea, deoarece pot provoca dificultati la mancare.
2. Izolarea acasa este in general de 2-3 saptamani, dar depinde de gravitatea bolii si de indicatiile medicului, care trebuie neaparat consultat.
3. Pruritul (mancarimile) poate fi redus tamponand veziculele cu alcool mentolat, sau cu pasta cu apa de la farmacie, comprese reci. Sanatate maxima!

| ΣleƙtrᴓRaccȍȍN a răspuns:

Mananca ce vrei.
va trebui sa stai la recuperare maxim 2 saptamani.
baile sunt permise, calmeaza mancarimile si nu sunt importante pana nu se formeaza cojile pe bube.sa ai grija dupa baie sa nu stergi pielea ci sa o tamponezi cu un prosop moale. dupa ce s-au format cojile trebuie sa ai atentie maxima sa nu le rupi sau ramai cu acele gauri in piele. ca sa mai calmezi mancarimile foloseste alcool mentolat
chinuri placute!laughing

| Andreiu_9614 a răspuns:

1. Fara sarat/piperat. Nu manca ciocolata/carne.
2. Intre 7-10 zile (la copii) si mai mult la adulti ( banuiesc ca esti copil/a)
3. Fa bai calde, NU FIERBINTI si da-te pe bubitze cu calamina happy

4. NU TE SCARPINA SAU RAMAI CU BUBE FOR EVER! big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu...ca nu am avut big grin Oricum insanatosire grabnica`! kiss :X

Si sunt trei intrebari laughingoh go on

| Sanziana88 a răspuns:

Uite aici cateva raspunsuri legate de varicela: http://dr.herdea.ro/medicale/61/varicela

| sweethart a răspuns:

Buna incearca sa nu mananci sarat dulce iute, cel mai indicat e 2 saptamani sau pana la disparitia completa a bubitelor IN NICI UN CAZ NU FA BAIE SAU DUSURI si pentru mancarimi te poti da cu mixtura mentolata de 2-3 ori pe zi pentru ca ajuta la uscarea bubitelor si sa incerci pe cat posibil sa nu te scarpini