| IAntonio96 a întrebat:

Am varicelă și încep să îmi apară bubițe și să le tratez acum sau după o zi două?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Suna l pe medicul de familie si intreaba l

| Violleta2022 a răspuns:

Sub nici o form NU atinge bubitele, NU te scarpina si NU scoate cojile de la bube, fiindca raman semne foarte adanci si urate pe fata si corp, pe viata!

Uite, astea sunt semne de varicela unde omul s-a scarpita ori si-a luat cojile si uite cum a a ramas cu semne pe toata viata:

https://www.qbebe.ro/......0semne.jpg

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Mergi la medic, mai bine sa începi mai devreme tratamentul de cât să lași încă câteva zile în speranța că trece totul " natural" ca prin "minune".

| Robert2526 a răspuns:

Ai fost la medic si ti-a dat tratament? Evident, daca ai deja un tratament prescris de medic, poti incepe sa il folosesti

| IonelaIasmina a răspuns:

Am avut și eu eu varicela anul trecut.
Încearcă sa porți și niște haine albe, cică te vindeci mai repede și bubițe rămân mai curate și neîncetate.
Iti poți da cu alifie pe ele... oricum nu trec asa repede, varicela te poate tine de la o săptămână...la o luna, depinde de corp(pe mine m-a ținut o saptamana).
Dar...îți poți da cu alifie pentru a nu avea mari semne apoi.
Eu m-am scărpinat putin când aveam varicela, și nu am semne, mai am pe mâini câteva dar foarte mici.
Te poți scarpina, dar... moderat.
În orice caz, nu te speria de la asa ceva.
Este numita BOALA COPILĂRIEI, toți copii o avem, și dacă nu o avem când suntem copii, o avem când suntem adulți.
Deci nimeni nu scapă.
Succes!winking
Seară faina! happy