| Karinna_5223 a întrebat:

Am vazut ca pe unele medicamente este scris comprimate filmate. Stiti ce inseamna aceasta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Dummi a răspuns:

Adica sunt ambalate cam asa: http://www.ckpharma.ro/images/uploaded/Image/FAMOTAK2.jpg

"filmate" tine doar de ambalaj adica plasticul si folia de staniol de pe spate, intre care se afla medicametul comprimat in forma de pastila

| MrBeanTeddyBear a răspuns:

Ca nu iti distruge stomacul cu ti-l distruc altele.(au o substanta in ele care nu iti distruge mucoasa stomacului)

| unCalutz a răspuns:

Bună!
Acel comprimat este învelit într-un filtru de protecţie sau peliculă care ajută la păstrarea substanţei active din interior.

Sper ca te-am ajutat.

| Anonimus905 a răspuns:

Alea sunt acele tablete fine ca de exemplu Nurofen.Care trebuiesc inghitite nu mestecate.

| urbanghost a răspuns:

Da au camera video in ele...

| elmardino a răspuns:

Din cate stiu eu (trebuie verificata info) medicamentele pe care scrie comprimate filmate au substanta activa in centru. Important e ca aceste pastile nu pot fi taiate, deoarece spargandu-se nucleu nu mai au nici un efect. Sanatate!