| cosmon a întrebat:

Am vazut ca pe unele medicamente este scris comprimate filmate si as vrea sa stiu ce inseamna asta! Multumesc anticipat pentru raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anka a răspuns:

Filmul este o pelicula formata din substante inofensive din punct de vedere chimic cu rol in usurarea inghitirii unor medicamente, intarzierea descompunerii comprimatului in tubul digestiv astfel incat sa se obtina efectul scontat.

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Acel comprimat este învelit într-un filtru de protecţie sau peliculă care ajută la păstrarea substanţei active din interior.
Pa, pa.

| marrr a răspuns:

Mai pe scurt, din cate stiu, cred ca ajuta la inghitirea mai usoara a acelei pastile. Eu am luat o pastila care era mare si avea ca un fel de protectie mai lucioasa peste, o ajuta sa alunecelaughing imi dau cu parerea, nu stiu sigur. Iarta-ma daca ma inselbig grin