| 01092007 a întrebat:

Am vergeturi, cum sa scap de ele!?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Să scapi de tot nu poți, dar le poți diminua cu untul de shea.

| doctoressa a răspuns:

Daca sunt vergeturi albe atunci puteti apela la tratamente dermatocosmetice, sa mancati sanatos si sa faceti sport pentru ameliorarea lor. Daca vergeturile sunt de culoare roz/rosu-violacee atunci ar fi bine sa consultati un medic endocrinolog.
http://www.i-medic.ro/remedii/remedii-naturiste-pentru-vergeturi

| znstr a răspuns:

Si eu am avut vergeturi pe picioare din cauza ca am slabit foarte mult, si foarte repede. Am luat argila de la Favisan si o amestecam cu miere, o aplicam pe zona cu vergeturi si lasam pana cand se usca argila, apoi ma spalam cu apa calduta. Mi-am cumparat si o emulsie anti-vergeturi de la Asla Vital, o gasesti in farmacii la maxim 30Ron, cu care ma masam in zona cu vergeturi dupa fiecare dus.

Incearca si cu untul de cacao. Iata aici ingredientele: 1/2 pahar cu unt de cacao, 1 lingurita ulei de germeni de grau, 1 lingurita ulei de caise, 1 lingurita ulei cu vitamina E si 2 lingurite cu ceara de albine rasa. Poti adauga si miere eventual, si le amesteci pana cand ceara se topeste iar recipientul in care ai preparat crema se pune la frigider pana se raceste, apoi o aplici.

Tratamentul cu ulei de masline de asemenea ar putea avea rezultate, la fel si untul de Shea. Poti incerca si gel cu Aloe-Vera, sau o crema cu aloe vera, preparata acasa cu ingredientele: 1/2 pahar cu ulei de masline, 1/4 pahar cu gel aloe-vera, 4 capsule cu vitamina E si 2 capsule de vitamina A (doar continutul lor). Se amesteca pana se omogenizeaza si se pun la rece; dupa aceea aplici pe picioare. Uite aici un link care are cateva informatii si sfaturi pentru vergeturi: http://www.romedic.ro/vergeturi-tratamente-antivergeturi-0P14532, sper ca iti sunt de folos, pa pa!