| donottouchmybody a întrebat:

Analizele in toata viata mi-au spus ca sunt sanatoasa, dar de cand ma stiu am ramas slaba
Nu sunt anemica, lumea ma considera sexy cat de cat
Ideea este ca ale mele kg si organism nu arata asta...
Cred ca in momentul actual am vreo 45 kg cu peste 1.65 dar sub 1.70
Incep usor sa scad in greutate cu mult si sa ma ingras cu putin
In iulie aveam 49 kg, apoi in august 43 kg
Este de rau? Ma ingras pe sezoane? Nu tin vreo cura de ingrasat sau ceva..mananc cand imi e foame mancare gatita de mama, fructe zilnic si vara mancam gen de 3 ori pe saptamana un sandwich nu asa naspa ca ala de la fastfood, era facut intr-un restaurant
Este rau sa nu asimilezi mancarea asa? Adica in general e bine sa nu o asimilezi sau sa arzi ca mine imediat caloriile? Este sanatos?
Daca as incepe sa tin post(nu am facut asta cam deloc in viata) as slabi,presupun, nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| KNST a răspuns:

Esti OK!
Si eu ma incadrez in categoria "arderi intense". happy
Indiferent de greutatea ta, atata timp cat mananci orice/la orice ora, fara depuneri majore,... totul este fantastic!
Cel care mananca doar atunci cand ii este foame nu face decat sa respecte ceea ce-i cere organismul. Faza aia cu mesele regulate este de tot rasul.
Crede-ma, altii doar viseaza sa aiba metabolismul tau.winking

5 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Poate asa este organismul tau. Poate nu esti facuta pentru a fi grasa. Daca asa ai fost de mica, inseamna ca si acum esti la fel. Daca incerci sa te ingrasi este posibil sa nu reusesti, sau sa reusesti doar pentru o anumita perioada de timp, iar apoi sa revii la greutatea pe care o aveai si inainte. Deci esti ok.

| CuriousStuff a răspuns:

Bucura-te cat mai poti de asta, pentru ca o sa se schimbe cu inaintarea in varsta aproape cu siguranta. O sa incepi sa iei in greutate si nestiind ce sa faci, fiind prima data cand o sa te ingrasi pentru ca mananci normal, o sa te ingrasi. Sunt aproape sigur de asta. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa cum ai zis si tu, mananci cand iti e foame, deci daca nu mananci in plus nu prea ai cum sa te ingrasi.

Eu pana la 19 ani aveam doar 43-45 kg la 160, mancam cat imi era foame. Fastfood gen mc sau pizza mancam de vreo 3-4 ori pe saptamana si nu se intampla nici un miracol, nu luam in greutate si ma resemnasem ca pur si simplu asa sunt eu, am arderile rapide, nu pot sa ma ingras, asa am fost mereu etc etc.

Tot felul de clisee de genul care au fost daramate cand m-am indragostit si pur si simplu aveam pofta de mancare mai ceva ca o gravida.laughing Asa am ajuns la 53-55 kg.

Daca ti post poti sa slabesti sau sa te ingrasi, la fel si daca mananci normal. Totul tine de cantitate.

| UzOm a răspuns:

Ectomorf...

| Lola05 a răspuns:

Welcome to my world! Stai liniștită, atâta timp cât te simți bine și analizele sunt ok, nu trebuie să-ți faci griji.
Pe mine mă freacă lumea la cap că sunt prea slabă (25 ani, 1.68 și 47 kg) pentru că nu mănânc carne, dar am mâncat 20 de ani carne și tot slabă am fost, deci nu are nicio legătură. Toți își dau cu părerea ce ar trebui să mănânc și câte kg ar trebui să am, iar asta mă scoate din sărite laughing În ultima vreme, cu riscul de a supăra, le spun din start "Mulțumesc de grijă, dar sunt ok, sănătoasă și nu am nevoie de sfaturi. Chiar aș aprecia să nu mai discutăm despre greutatea mea" Evident, persoanele care se leagă de aspectul ăsta sunt în 90% din cazuri supraponderale. Duude, nu, merci, nu vreau să bag shaorma ca să arăt ca voi! laughing)
Dacă ții post nu vei slăbi, stai liniștită. Dacă ții post cu alimente sănătoase pur și simplu ți se va mai curăța organismul. Nu vei slăbi nici măcar dacă ții post negru o zi doar cu apă, te vei detoxifia și atât.