| 94Lucifer94 a întrebat:

Antidepresive puternice dar care să nu provoace dependență precum Xanax există? Am nevoie de așa ceva pentru a reduce stările de agitație care scăpate de sub control, duc spre atacuri de panică. Mă simt nevoit pentru că e ultima soluție. Uneori combat aceste stări provocându-mi durere. Mi-am găsit un loc de muncă în străinătate și nu vreau surprize. Un psiholog mi-ar putea da prescripție pentru antidepresive?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| mihaiion2 a răspuns:

Un psiholog nu da prescriptie pentru nimic. Un psihiatru insa iti va da un tratament. Xanax nu da dependenta ci toleranta (adica organismul se obisnuieste cu doza zilnica si in timp trebuie marita doza). Sfatul meu: primul pas l-ai facut deja - ai recunoscut ca ai o problema insa cauti tratamentul in locul gresit. Mergi la medicul tau de familie si roaga-l sa iti dea trimitere la psihiatrie. Vezi ce spune un profesionist. Consultatia este gratuita cu trimitere de la medicul de familie.

| 94Lucifer94 explică (pentru mihaiion2):

Cu siguranță dacă menționez de atacuri de panică când îmi voi face niște analize, probabil joi sau vineri, voi fi redirecționat spre medicul corespunzător care mi-ar putea prescrie și ceva cu efect rapid. Mulțumesc pentru sfat, voi încerca să obțin trimitere de la medicul de familie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu siguranță! Un psiholog știe ce să-ți prescrie... nu lua nimic după ureche!

| 94Lucifer94 explică (pentru anonim_4396):

Așa este, nu vreau să-mi dispară o problemă ca să-mi apară altele poate mai rele. Oricum voi împărți în doze mici pentru că nu vreau să ajung să am pierderi de memorie sau să-mi provoace dependență. Nici n-aș vrea să mă gândesc la alte complicații.

| anonim_4396 a răspuns (pentru 94Lucifer94):

Știi că la unele probleme nu te pot ajuta pastilele mai sunt lucruri care pleacă din capul tau. încearcă să fii pozitiv, optimist si relaxat! Succes in viața!

| 94Lucifer94 explică (pentru anonim_4396):

Știu dar când încep să mă simt rău și mă gândesc că mă simt rău, devine și mai intens sentimentul acela. Mai ales în mijloacele de transport în comun. Când aud toată gălăgia și agitația, mai ales la prima oră dimineața, încep să mă agit și simt că mă sufoc sau că nu mai pot respira corect. Apoi oriunde m-aș uita, observ detalii care-mi accentuează acea stare de agitație. Uneori și prea multă liniște îmi dă această stare de agitație. Ieri eram într-un autobuz din ăsta mare, vorbeam cu o prietenă pe snapchat. Am încercat să-mi fac o poză și era o scamă albă care tot plutea deasupra capului și acest detaliu mi-a dat un impuls de panică. Cu siguranță este de vină și confuzia, pentru că apare atunci când sunt agitat. La fel și mirosul de pe hainele fumătorilor sau deodorant la 5 lei care-ți ia aerul, pentru mine sunt ceva ce nu suport. E drum lung cu autocarul până în UK, și nu vreau să mi se facă rău. Aș fi mers cu avionul dar crede-mă că în starea în care sunt acum probabil m-aș panica imediat ce ar decola. Și nu cred că m-ar ține o stewardesă de mână să-mi revin laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru 94Lucifer94):

E cam nașpa să stai atâtea zile in autocar până în UK mai ales dacă spui ca nu suporți multe lucruri. Cel mai indicat era cu avionul...te speria un pic la decolare și ajungeai și repede la destinație, nu trebuia să suporți tot felul de mirosuri era mai confortabil și dacă îi luai și din timp biletul sigur găseai un preț mai acceptabil.
Mergi la psihiatru! Nu ne cunoaștem dar drum bun și toate cele bune in viața.

| 94Lucifer94 explică (pentru anonim_4396):

Probabil cu avionul voi veni la întoarcere, sper să-mi găsesc curajul până atunci. În rest sper ca totul o să fie bine, voi avea o discuție și cu psihiatrul. Toate cele bune și sper să ne mai auzim și pe viitor.

Răspuns utilizator avertizat
| PaulSergiu a răspuns:

Atenție aceste antidepresivele in exces și un stil de viață foarte stresant pot duce la preinfarct!

| 94Lucifer94 explică (pentru PaulSergiu):

Prima dată o să-mi fac niște analize la sânge și la inimă, pentru că stau cam prost cu tensiunea. În seara asta când verificasem aveam 151 cu 81 și 78 de bătăi pe minut. Dar la fel, e din cauza agitației, nu mă pot relaxa. Mă gândeam să iau foarte foarte puțin, în anumite situații. Merg în Marea Britanie și am nevoie măcar pe drum, să fiu liniștit și relaxat. Aș încerca chiar și un sfert de pastilă la un anumit interval de timp.