| Mask_Last_1999 a întrebat:

Antidepresivele sau somniferele se pot da si fara reteta de la medici?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

În mod normal somniferele și antidepresivele nu se eliberează fără prescripție medicală dar în țara noastră, mai există și farmacii care dau astfel de pastile și fără rețetă.
Îți recomand să iei ceva pe bază de plante. Calmogen Plant e foarte bun. E pentru agitație și anxietate. Eu iau înainte de examene când simt că sunt prea stresată și chiar mă ajută să mă liniștesc. Sau cum a spus și KillaNoFilla, și Sedatif PC este bun (tot fără rețetă se poate achiziționa).

Toate cele bune!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU sunt medicamente antidepresive care se pot obţine fără Reţetă/prescripţie medicală!

Deci, trebuie să mergi la medicul de familie; iar dacă va considera necesar, îţi va da o Trimitere la medicul specialist ( pentru control şi stabilirea/confirmarea diagnosticului ).
Abia apoi vei primi tratamentul adecvat...

Cel mult, FĂRĂ Reţetă, poţi cumpăra diverse produse pe bază de plante ( indicate în stări depresive ).
Spre exemplu, Calmogen plant - vezi Prospectul la linkul :
http://www.prospecte.net/prospect-calmogen

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

NU există "somnifere care se pot lua fara reteta"!
Deci, NU le poţi obţine fără un consult medical.

Mergi la medicul de familie şi, dacă consideră necesar, îţi va prescrie un anumit produs!

NU poţi lua/cumpăra "somnifere" ( medicamente de acest gen ) decât dacă ai Reţetă/prescripţie medicală de la medicul de familie ( ori alt medic/specialist )!

Cel mult, dacă vrei, poţi cumpăra ( FĂRĂ Reţetă ) produse naturiste ( pe bază de plante ) indicate în stări de insomnie.
Poţi să mergi la o farmacie sau chiar la un magazin naturist şi să soliciţi un astfel de produs...

| ALGator a răspuns:

Odata ce iei antidepresiv vei intra intr-un "club" din care va fi greu sa iesi. Asta nu poti decide tu ci doar un medic. Cam la fel cu somniferele: risc de dependenta.
Dar daca medicul iti recomanda asa ceva in baza unui diagnostic (nu dupa ureche) atunci ele pot fi de folos.
Deci, fara reteta, nu se dau.

| PeFuga a răspuns:

Nu. Insa poti lua de la farmacie niste calmante pe baza de plante care te linistesc si te ajuta si sa adormi mai usor.

| KillaNoFilla a răspuns:

Sedatif_pc poti.

| iulian1302 a răspuns:

Buna.Antidepresivele in mod normal nu se elibereaza fara prescriptie medicala. Unele somnifere in schimb se pot elibera si fara prescriptie medicala( este vorba in special de somniferele naturale/pe baza de plante).

| MedRex a răspuns:

Atat antidepresivele cat si somniferele sunt substante controlate. Retetele pentru asa ceva sunt cele verzi care sunt facute special sa ateaga atentia tuturor. In lipsa unui diagnostic de depresie forma clinica/severa si cu insomnie manifesta de la un psihiatru nu se elibereaza nici un medicament de acest tip. Cum este indicat in celelalte raspunsuri exista optiuni de "calmante naturiste" cu duiumul. Astea se si elibereaza fara stres pentru ca sunt bagate la categoria suplimente alimentare, adica efectele pot varia foarte mult de la persoana la persoana. Sedatif PC, Stresclin, Calmoplant sunt doar trei din zeci.