| X3RO a întrebat:

Anul trecut mi-a fost extras un molar din partea de sus. De atunci am observat ca de fiecare data cand racesc mucusul care ar trebui sa imi iasa doar pe nas imi iese si prin locul extractiei. Este normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Vorbesti serios? Esti sigur ca asa se intampla? Daca chair asa este, inseamna ca ti s-a spart sinusul acolo, asa ca fa bine si mergi la ceva specialisti, deci nu dentisti, mergi la specialist in dinti, la periodontic, ceva genul asta si sa iti refaca sinusul acolo.

Dar nu inteleg cum s-a intamplat asa ceva, poate ai avut tu acolo osul f subtire, cand au extras aia s-a spart osul ala, e de naspa, nu poti sta asa, o sa te afecteze si in alte moduri, o sa vezi ca nu o sa te simti bine.
Nu mori, dar o sa te simti aiurea daca sinusul este perforat.

Te duci cum am spus la specialisti, pentru ca un densitst oricum nu face asa ceva, chiar de te duci, tot la aia te va trimite, asa sa eviti sa mai dai si aluia bani, du-te direct unde spun.
Sau de te duci la dentist, sa faca o raza sa vada cei acolo, apoi o sa te trimita ala pe undeva.

Iar daca o sa mergi sa iti repare, spui sa iti puna si os acolo in locul ala unde a fost maseaua aia ce spui, asa e bun, sa puna implant de os, pentru ca oricum trebuie sa faca la sinus, sa acopere acolo gaura aia unde a fost dintele.
Dar sper sa te inseli, sa ti se para doar ca ar iesi pe acolo.
Uneori ai muci in gura pentru ca nasul se dreneaza in git, uneori iti ajunge si in gura muci laughing asa ca spre binele tau, ar fi bun sa fie asa si sa nu ai sinusul spart, se repara, dar te va costa.

1 răspuns:
| Vasilake a răspuns:

Nu,nu e normal. Ti-a spart podul. Sa vezi infectii...