| anonim_4396 a întrebat:

Am avut o extractie de molar de minte cu operatie si mi au fost scoase atele miercuri. Ideea e ca am ramasa o gaura destul de mare in locul acela in care intra mancare si nu prea stiu daca asa ar trebui sa fie. Am mai avut un molar extras asa dar atunci mi au fost scoase atele mai devreme din vina durerui asa ca nu m-am uitat sa vad daca e vreo gaura. Daca ati trecut careva prin asta, e normal? In cat timp se vindeca? Cum curat zona in care ramane mancare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| laSoledad a răspuns:

Sa nu cureti zona cu periuta de dinti. Ci cu apa de gura. Mergi la farmacie si ceri o apa de gura neaparat fara alcool. Clatesti bine locul dupa mancare cu apa de gura. Eu folosesc Paradontax. Sau mai sunt altele pe baza de salvie si alte verdeturi antibacteriene. Gaura aia se va inchide treptat si in vreo 3-4 luni se va inchide complet. Mie chiar mi-a crescut un molar in loc. Cred ca este cel definitiv.

4 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

E normal să îți rămână gaură, o să se închidă complet în câteva săptămâni, poate chiar în 2-3 luni.
Ai grijă cum mănânci și clătește zona cu apă, nu da cu periuța de dinți acolo.

| Xalion a răspuns (pentru Andreeush):

Multumesc mult!

| NLS a răspuns:

Si la mine s-a inchis foarte greu.
Primele 3-4 zile am refuzat sa mananc mancare solida, am trait cu apa, suc si supa crema.
In a 5-a zi am mancat si niste morcov fiert.
La fel, eram speriat ca ramane acolo mancare, asa am am bagat gargara cu apa de gura din greu.

| Anuket a răspuns:

Mie mi s-au vindecat cam într-o săptămână.
Nu știu dacă îmi rămăsese gaură că nu puteam să ating zona și nici să deschid gura așa de tare încât să văd, dar acum nu e nicio gaură.
Să clătești ușor cu apă de gură, eu am folosit Corsodyl, și la ultima măsea să cureți cu periuța trăgând de jos în sus. Așa mi-a spus doamna chirurg să fac.