| 19241738194124 a întrebat:

Aparat dentar pot pune doar sus? Gen am canini strambi cei doi atat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Da se poate pune atat doar sus cat si doar jos sau sus-+jos

| Valorosul69 a răspuns:

Da

| Mirel4412 a răspuns:

Da

| Mirel4412 a răspuns:

Care e rolul tau de ai raspuns cu nu stiu, daca nu stii, nu mai raspunde

| Adry05 a răspuns:

Da

| Frank51 a răspuns:

Nu. Dacă se modifică mușcătura trebuie pus pe ambele arcade. Modificarea mușcăturii se face atunci cand caninii, premolarii și molarii își modifică poziția, cel mai probabil ai nevoie de aparat pe ambele arcade. Singurii dinți care nu afectează mușcătura sunt incisivii, ei se pot mișca câțiva mm.

| AlinTanase a răspuns:

Eu am aparat dentar fix și am momentan doar sus dar pe data de 24 o să îmi pun și jos deci se poate. In unele cazuri ai putea să îți pui și aparat dentar mobil pe care ți-l scoți din gura când bei apa sau mănânci

| WhiteLife a răspuns:

Se poate pune doar sus, insa de multe ori probleme nu sunt la dintii care ne par noua strambi, pentru ca medicul ortodont se uita pe radiografie si trebuie sa corecteze si maselele sau muscatura. Cand mergi la control cu radiografia, iti va spunr clar care este situatia si ce se poate face. Cel mai bine este sa urmam ce spune, indiferent daca ni se pare ca doar un dinte sau doi au nevoie de aranjare happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sus pe bloc