| teo_stie_tot a întrebat:

Are cafeaua efecte nocive asupra organismului uman?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sorin_8124 a răspuns:

Da, are.cafeaua este k un drog dar mai slab...

10 răspunsuri:
doiny
| doiny a răspuns:

are destule efecte nocive, nu degeaba este considerata un drog. in plus deshidrateaza organismul

| monicaclaudia a răspuns:

Pro : stimuleaza cervelui uman
stimuleaza centrele respiratoare,
ajuta capacitatea polmonara si oxigenarea lor si ajuta la capacitatea de a se concentra
evita cica durerile
reduce senzatia de foame
si ajuta corpul de a arde grasul din organism
contro
ajutor diuretic
doar prin ajutorul diuretic se pierd vitaminele din corp
stari de nervozism
dozele de cafea consiliata pe zi e de 300 mg sau 3 cesti de cafea expresso
ps: eu sufar de tensiune mica asa ca pentru mine e o medicina ( si din cite stiu eu nu are efecte nocive in afara de ceea ce am scris eu ((

| LuS[z] a răspuns:

Da.iti poate provoca somnolenta si daca nu o bei n-ai cum sa treci peste ea.de asemenea iti poate afecta stomacul.

| gabriellas a răspuns:

Depinde de cantitate. Cafeau bauta in exces (mai mult de 2-3 cesti) poate avea efecte daunatoare ca de exemplu: pierderi de calciu, nervozitate, pete dentare, cresterea
tensiunii etc.

| stardeea a răspuns:

cafeaua nu are efecte nocive e demonstrat stiintific, numai sa nu se faca abuz, daca consumi maxim 250 ml de cafea pe zi e un lucru sanatos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Provoaca uitarea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este nociva cafeaua facuta de pe o zi pe alta

| andra_dinut a răspuns:

Principalul efect negativ al cafelei este faptul ca stimuleaza cresterea tensiunii, deci e nociva pentru hipertensivi. Dar, daca e sa privesti acest aspect din punctul de vedere al hipotensivilor, ar fi un efect pozitiv! happy

| ilona a răspuns:

Cafeaua are efecte multe, dar depinde de fiecare.

| carla_iliescu a răspuns:

Da si nu. Ar avea ca efecte secundare nedorite ingalbenirea dintilor si, consumata in cantitati mari, da ameteli sau dureri de cap. De asemenea, da dependenta, ceea ce e nasol. Dar lista de beneficii este foarte mare: scade riscul de Alzheimer, Parkinson, diabet, cancer, guta, carii dentare, boli cardiace(prin scaderea cantitatii de lipide), boli hepatice, stimuleaza memoria si procesele cognitive.