| lorredanna a întrebat:

Are ceva daca fumez in timp ce alaptez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ed23tm a răspuns:

Nicotina din laptele de la san afecteaza in mod negativ somnul copiilor si scurteaza momentele de motaiala, potrivit unui nou studiu.

"Copiii mici dorm din ce in ce mai putin si se trezesc mai repede cand mamele lor fumeaza inainte sa-i hraneasca", spune autoarea studiului, Julie A. Mennella.

Mennella a spus ca aceste rezultate ar trebui sa conduca mai departe la cercetari in ceea ce priveste impactului nicotinei asupra dezvoltarii copilului. Multe femei care au renuntat la tigari in timpul sarcinii, dar au reinceput sa fumeze dupa nastere, cand isi alaptau copiii, a mai spus cercetatoarea.

"Deoarece nicotina nu este contraindicata in timpul lactatiei, mamele pot crede ca fumatul in timpul lactatiei nu dauneaza atata timp cat copilul nu este expus la fumul de tigara" a spus Mennella.

Echipa a contorizat obiceiul mesei si al somnului a 15 bebelusi timp de 3 ore si jumatate in doua zile separate.

Bebelusii aveau intre 2 luni si 7 luni. Toate mamele erau fumatoare in acel moment, dar s-au abtinut de la tigari pentru cel putin 12 ore inainte de perioada de observatie.

Mamele au fumat de la una la trei tigari inaintea primei observatii si nicio tigara inaintea celei de-a doua perioade. Dupa fiecare hranire copiii erau pusi sa doarma.

Copiii au fost monitorizati asupra somnului si activitatii. Nivelul de nicotina si cotinina, un subprodus al nicotinei, procesat de corp, au fost masurate in monstrele de lapte de la san luate de la mame inaintea fiecarei hraniri.

Copiii ale caror mame au fumat inainte de perioada de observatie au dormit timp de 53 minute in comparatie cu 84 minute dormite de copii ale caror mame nu au fumat.

Ultimele cercetari au aratat ca nivelul nicotinei este maxim in laptele mamei intre 30 de minute si 60 de minute dupa ce fumeaza de la o tigara la doua, si dispare dupa 3 ore.

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Sin a răspuns:

Are ceva daca fumezi in timpul sarcinii, in perioada de alaptare ce sa mai vorbim daca fumezi si alaptezi in acelasi timp!
Fi putin mai constienta de raul pe care-l produci copilului si mai responsabila!

| dichi a răspuns:

Este foarte daunator pentru sanatatea copilului. Citeste mai multe despre riscurile fumatului pe siteul www.renunta-la-fumat.com

| Domyno a răspuns:

" Multe studii au dezvaluit ca prezenta nicotinei in lapte, intr-o doza mica sau mare, poate avea un rol in calitatea alaptarii. Ea diminueaza mai intai procentul prolactinei (hormonul care declanseaza productia de lapte). Mamele fumatoare se regasesc repede lipsite de lapte si isi intarca in general mai devreme copilul decat mamele care nu fumeaza. Nicotina perturba de asemenea reflexul evacuarii: laptele se scurge mai lent. Consecinta: bebelusii sug cu dificultate, se hranesc mai putin si iau putin in greutate."
intra aici ca sa stii ce e de facut: http://www.suntmamica.ro/Alaptarea-si-fumatul,-ce-trebuie-stiut.html

| Lilik a răspuns:

Adica ai nascut deja si nu stiai treaba asta? :O

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa-ti fie binecuvantat copilul.Lasa-te de fumat, cel putin cat este micut, pentru nu a-i face rau.

| AndreeaLupan a răspuns:

Pai da, chiar are. Daca iti este atit de drag si iubit copilul vei lepada fumatul sau daca nu ai caracter de tarie e nevoie sa apelezi laa medic. Bafta.