| LaviniuA a întrebat:

Oare de la ce scade sistemul imunitar, incat persoana ajunge sa raceasca din nimic?

Am auzit ca de la stres.
Adica eu daca beau o cafea si ma agit pot sa racesc?
Chiar nu stiu de la ce acum imi curge nasul si stranut sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

"Oare de la ce scade sistemul imunitar, incat persoana ajunge sa raceasca din nimic?" asta e intrebare pentru luat Premiul Nobel.

| doctorandus a răspuns:

Dap, cand era mic raceam foarte des, practic eram mai mult racit decat ne-racit. Dar in ultimii zece ani nu am racit deloc.

| dullcat a răspuns:

Depinde unde lucrezi? Se stie ca cine lucreaza cu copiii, mai ales la gradinita, este mai expus fata de cineva care raceste numai o data pe an. Teoretic ar trebui la un moment dat sa intre imunizarea pe felie, insa pentru multe persoane nu e asa.Cunosc si eu pe cineva care aproape lunar ia pastile din cauza pustilor de la gradi.E nasol.

| relian a răspuns:

Cind racesti nu are legatura sistemul imunitar cu prefectura laughing Raceala este un dezechilibru fiziologic, cel putin eu asa cred, iar sistemul imunitar nu are legatura, el se ocupa cu cautarea si eliminearea agentilor, si corpurilor straine care patrund in organism.

Hai sa luam ca, atunci cand racim ar fi de fapt ceva animaluri din exterior ok? De ce racim? Are sistemul imunitar vreo treaba cu patrunderea in organism a unor agenti straini?

Nu are nici o treaba, sistemul imunitar nu-i paznic, care sta la poarta si intreaba pe care vrea sa intre ce doreste laughing

Tu racesti pentru ca ai locuri slabe pe unde agenti patogeni pot patrunde, deci n-are legatura cu sistemul imunitar,
Chestiile astea is niste fraze, sau scorneli ale unor doctori habarnisiti, de astia gen doctori de familie, gen papagali, care au zis si ei ceva sa nu spuna ca nu-si fac meseria.

Raceala este ceva specific cailor respiratorii, in special nas gura, git.Aceste organe au, sau is captusite cu o mucoasa, care ne protejeaza de multe chestii.
Daca tu racesti f usor si des, problema la tine acolo este, acea mucoasa este slaba, nu protejeaza asa cum ar trebuie s-o faca.

Majoritatea oamenilor au cate ceva slab in organismul lor, o piesa, un sistem mai slab, asa au mostenit.Multi cand sunt tineri nu vad, nu se observa, dar cand trece de 40- sau stiu si eu 50 depinde de fiecare, atunci sistemele, sau unele piese deja is vizibil slabe, nu mai functionaza normal.
La unia se poat manifesta si de tineri, depinde cit de slaba este acea piesa.

Iti curge nasul si stranuti, chestia asta poate fi si altceva, nu doara raceala.
Ce este raceala? Eu iti pot spune ca aceleasi simptome le poti avea si daca ai alergie la ceva, la fel iti gurge nasu si stranuti, ba la unia le curg si ochii, pentru ca toate is cumva conectate si alergie poate apare la ochi, nas, git.

Cit de des ti se intampla, cand ti se intampla, in ce luna a anului si cit dureaza?
Monitorizeaza si tu si dupa poti intreba un doctor, sau stiu si eu cauti pe net simptomele, vezi ce cauze ar avea, pentru ca is asemenatoare simptomele racelei cu alergii cauzate tot la nas git, urechi, ochi.
Daca ai alergie, atunci da, are dea face sistemul imunitar, ca el te ataca, se intampla, o ia razna, dar asta tot pentru ca l-ai mostenit de undeva din familie, asa nebun, sa o ia razna, sa nu mai functioneze cum trebuie.

Sistemul imunitar nu poate fi marit, sau slabit, cum il ai din fabrica, asa te va apara, iar daca ai mostenit niste sodati slabi, asta a fost ghinionul tau, asa il vei avea.
Nul poti ingrasa, sau face mai puternic,, nu ai cum, nu-i porc hai bagai sub nas mincare multa sa se ingrase laughing e ceva genetic, soldlatii aia is mari oricum, ar face fata oricum, dar depinde ce informatie au, ce li se preda la scoala, pentru ca se pare ca is antrenati de cineva ce sa faca, cui si asa mai departe.

Mincind lapte de cuc nu-i faci pe profesori mai atenti, ori mai treji, ori sa se intoarca din vacanta dau au luat pauza.
Nici mincarea nici sportul si nimic nu-i poate modifica.Asa cand maininci, normal ca te simti mai bine, pentru ca organismul are nevoie de energie, soldatii aia au si ei nevoie de energie, dar nu-i va face asta mai buni, ori sa faci miscare pui corpul in miscare, atunci el functioneaza corect sau pe acolo, dar asta nu inseaman ca faci sport si gata sistemul lu papura voda rupe norii laughing

Daca era dupa mincare si sport, se puneau tpti si mincau ceva bun, faceau ceva sport, si ura eram toti sanatosi fara probleme.Dar nu se intampla deloc asa, pentru ca informatia e acolo, indiferent cit sport faci tu, indiferernt ce maninci, acestea chestii nu va putea schimba informatia.

Ce ar trebui? Sa reparam ar trebuie sa resetam sistemele la setarea originala laughing ceea ce deocamdata este imposibil, habar nu aveam, cum, sau de unde sa incepem.

Toate relele se intampla din cauza a ce? Exceptind accidentele, restul se intampla pentru ca avem o anume informatie in noi, iar tot organismul functioneaza dupa aceste informatii.

Sa repari, trebuie sa resetezi, sau sa schimbi acest soft, sal rescrii, sa functioneze normal, fara greseli.
Uite ca de la raceala ta am ajuns la povesti SF laughing dar poate cindva undeva cineva o sa reuseasca si asa ceva, cand o fi asta.

Daca bei o cafea si te agiti nu ai cum raci, si nici alergie sa ai. Sa ai lergie trebuie sa exiete un agent alergic, iar sa racesti, trebuie sa existe la fel un agent strain, bacterie, ciuperca, ce or mai fi, si o cale pe unde sa patrunda.

Cafeau si agitatia, nu stiu daca ar putea face ca acea mucoasa de care spuneam sa devina mai stiu eu cum, ori poate ar putea, dar nu vad daca esti agitata ce anume sa se intimple, sa nu se mai produca ceva, dar si asa, sa patrunda ceva, in cazul ca ar exista virus, trebuie sa ai o rana, acewsti agenti nu pot intra prin piele, mucoase si mai stiu eu prin sistemul digestiv daca nu prezinta rani.

Alergiile da, si praf daca intra paraf in nas, in git, ala se asezza pe mucoasa respectiva, se dizolva, iar sistemul imunitar rapid, detecteaza, uite o substanta straina, si o considera f periculoasa pentru organism si cauta sa o elimine atacand zona respectiva.

El normal ar trebuie sa ignore substante genul asta, praf, polen si alte substante care de fapt nu afecteaza organismul, dar o fac pentru ca au uitat, atit a putut pana acu, acu gata lleo plecat profesorii in vacanta.

Scuze ca am scris asa mult, dar am vazut ca unia tot baga pe aia cu mincatu, cu sportu, cu sala, flora bacteriana, etc, de parca au astea vreo legatura.
Cind spui ceva ar fi bine sa si arati cum flora bacteriana din sistemul digestiv, afecteaza de exemplu sistemul imunitar, nu doar ca asa ai citit, explica, cum in ce fel.
Explica ce anume face sportukl sau mincarea sistemului imunitar. Asa doar sa dai din gura, si eu pot sa zic ca Luna plina e de vina laughing asa cum spun multi, sau cred, ca faza luni influenteaza nu stiu ce chestii, povesti, care sau transmis, dar fara ca omu sa si priceapa de ce se intijpla asa.

Exemplu cand este luna ploina, mareele is mai mari.De ce? ca e luna plina? Luna are zi de zi exact aceiasi influenta asupra pamintului, nu conteaza ca e secera., cai ciocan laughing ea e tot acolo.
Dar se intampla cand este Luna plina sa fie mareea mai mare, pentru ca, explicatia urmeaza altadata laughing

Dar hai sa zic, pentru ca in acel moment, cand luna se afla intr-o anume pozitie, este ajutata si de soare, deci atit Luna cit si soarele toate aflate intr-o anume pozitie face ca mareea sa fie mai mare.

Dar Luna singura actioneaza asupra pamintului la rel tot timpul, chiar si cand mareea este zero, Luna tot la fel actioneaza ca si cand e luna plina, doar ca efectul ei in momentul ala este anulat de soare.

Treb sa explici cand afirmi ceva, ce anume se intampla, cand si cum se intimpla.Altfel spui niste vorbe ce leai auzit si tu pe la altii fara sa le pricepi.

Auzi si tu virusul sau bacteria nu este recunoscuta de sistemul imunitar.
Este posibil asa ceva? Da este posibil, dar in cazul asta esti deja mort laughing aia ce au SIDA la aia asta se intimpla.Nu poti azi sa zicem sistemul sa recunoasca si miine gata nu mai, apoi a 3 zi de paste iar recunoaste laughing

Nu merge asa, sistemul imunitar recunoaste orice corp strain care intra, organic sau anorganic, doar daca se atinge de el, aia e tot procesul, trebuie sa se intalneasca, sa se tamponeze de acel obiect strain, altfel dwca trece pe linga el, o poate face de milioane de ori si tu vei simti simptomele, adica agentu te lucreaza iar sistemul circula aiurea fara sa detecteze laughing dar intr-un final il dibuieste, dar pana sa o faca, suferi nitel.

Poti incerca si alta chestie. Sa stimulezi sistemul imunitar, si apoi sa observi ce se intimpla.Adica? Adcua daca tu ai racelilele astea asa regulate, sa stii cam cand se intampla, faci un vaccin. Vaccinul stimuleaza sistemul imunitar, in sensul ca produce mai multi sodati decat de obicei fara sa ai vreun agent strain in tine, cu scopul ca atunci cand va intra, sa il dibuiasca rapid, pentru ca stii mai multi, sanse mai mariu si mai rapide dea da peste ei.

Dupa observi si daca tot racesti, atunci e clara, e altceva, nu-i raceala, e alergie.
Ce mai poti face acum? Cauti un medicament, Claridin D dar nu de ala slab, e unu mai puternic, iai doar o singura pilula si vezi ce se intampla, daca se amelioreaza macar pentru o zi, sau juma de zi.

Daca se amelioreaza, atunci ai alergie.Stai sa ma uit cum se numeste medicamentu ala mai exact.
Claritin-D si altul ar fi Zyrtec-D, daca ai alergier, o singura pilula dupa ce iei la vreo 2-3 ore deja trebuie sa vezi efectul.

Daca nu are efect, inseamna ca nu-i alergie.
Asa ca spor la experimentat si observat. Cel mai ieftin si mai la indemina, a r fi sa testezi pentru alergie, sa afci vaccin e mai scump, asa astea de alergie is ieftine si nu stiu daca e cu reteta.
La mine aici se da doar cu ID pentru ca te baga in computer, nu au voie sa iti dea mai mult de o cutie pe luna de cit au vreo 15 pilule.Nu e nevoie de reteta, dar astia probabil folosesc cine stie pentru ce unele medicamemnte, a, m auzit drogatii le folosesc laughing nu stiu exact ce anume fac.
Bafta.

| Mihay2023 a răspuns (pentru relian):

M-a luat raceala cat am stat sa citesc aici laughing

| relian a răspuns (pentru Mihay2023):

Banui ca ai stat afara daca tea luat raceala laughing, trebuia sa stai in casa, dar tear fi luat somnu asa laughing
I-am zis fetei ca are alergie si nu raceala, iar cand spui cuiva asa simplu, e alergie nu-i raceala, bineinteles nu te crede, trebui sa explici ce anume se intampla, de ce se intampla.

Acu de o priceput ceva, e treaba ei, banui ca na inteels mare lucru, am scris si in graba, cu greseli, dar in general cam asa stau lucrurile cum am spus.
Care nu-i de a cord cu ce spun, sa vina ei sa dea alta explicatie, daca au una.

| LaviniuA explică (pentru relian):

Stai ca citesc acu... de fapt il pun pe Microsoft Andrei sa citeasca ca e amuzant tipul cum ragaie laughing

| relian a răspuns:

Raceala apare datorita ca mucoasa nazala sau din git sufera leziuni, cam la aia se rezuma in general raceala.
Acele leziuni pot aparea de la frig, de la diferete de temperatura cald/rece, si alte cauze care ranesc acea mucoasa.

Cind este ranita, fisurata sau mai stiu eu cum, sistemul produce mai mut mucus, de ai spui ca iti gurge nasu, el crede ca e nevoie de mai mult acolo sa repare, asa iti curge nasu.

Dupa pe acele fisuri sau ce se mai produce acolo se aseaza bacterii, alea is deja pe mincare pe orice bagi in gura, gata au si gasit poarta pe unde sa intre si asa faci acolo infectie, daca e cazu la tine.
Daca e doar asaa curs nasu si stanut, ar putea fi doar fisuri minore, fara sa se produca rupturi alea mucoasei si bacteria inca sa nu poata intra acolo.

De stranut nu stiu, de aia am zis ca ar putea si fie alergie. Asta este o completare la povestea scrisa in mesajul alantu laughing ala lung sati ajunga

| anonimg a răspuns:

Orice este dulce scade sistemul imunitar. Și cred că și factorii psihologici (cum ai zis stresul) ajută la asta.

| StoicAnalysis a răspuns:

Depinde de mai multi factori. Corpul nostru e ca o masinarie. Daca ii lipseste ceva, va incepe sa dea semnale. Poti raci daca:
- Virusul sau bacteria respectiva nu e recunoscuta de sistemul tau imunitar;
- Daca ai sistemul imunitar compromis sau daca lipseste in cazul celor care au SIDA;
- Daca flora ta bacteriana din intestine nu se incadreaza in parametri optimi;
- Dupa ce faci efort mult si energia corpului tau e mai mult directionata sa repare tesuturile supuse la efort;
- Daca esti stresat psihic sau fizic;
- Daca iti lipseste o vitamina sau o minerala esentiala din corp;
Etc.
Si biologic si statistic vorbind, persoanele care in copilarie au trecut prin mai multe raceli sau boli virale sau gripale, in perioada adulta, au deja o imunitate eficienta care cunoaste o gramada de virusuri si bacterii nocive. Si de fiecare data cand iei un virus sau o bacterie de la altcineva, corpul tau deja o elimina aproape instant, daca tulpina respectiva este cunoscuta.

| ioana748 a răspuns:

Poate fi si rinita alergica.

| CLaludiu1234 a răspuns:

Sistemul imunitar poate scădea din mai multe motive:carente mari de vitamine, nopti nedormite, sau somn mult prea putin, stres continuu si foarte puternic

| CLaludiu1234 a răspuns:

Poți raci și dacă te speli cu apa rece mai mult timp

| StoicAnalysis a răspuns (pentru CLaludiu1234):

E discutabil si aici. Eu fac dusuri reci frecvent si nu am mai racit de un an. Depinde de cum se prezinta organismul atunci cand iei contact cu virusul sau bacteria respectiva, si daca organismul cunoaste microbul.

| DiegoAndrei775 a răspuns:

Trebuie sa fi activ, sa mănânci sănătos și să te duci la un control poate ai o alergie. Și mie îmi curge nasul cam toată vara și iarna este de la raceli.

| LeonardMarianq6 a răspuns:

Dacă faci sală și nu acorzi destule zile de odihna pentru corp imunitatea va scădea și vei fi obosită