| alexalex_4797 a întrebat:

Are ceva daca iau pastile"usoare"(paracetamol, algocalmin) si beau alcool? Raspuns urgent pls

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Marcela a răspuns:

Nu are nimic, doar ca nu isi fac efectul = le-ai luat degeaba tongue

| MysticWayz a răspuns:

Stiu ca nu e bine sa combini pastile de nici un fel cu alcool
Cu nurofenul nu e prea mare treaba. Eu una stiam de 24 h de interval necesar de la ultima pastila luata pana la a consuma alcool.Riscurile nerespectarii pauzei asteia e, in cazul de fata, sa devii un pic "high". E mai urata treaba la antibiotice, pentru ca depinde de la organism la organism.

| rahelyta a răspuns:

Deci: normal, mecicamentele cu alclolul nu se inteleg, dar mai e si faza aia :ce cantitate? Adica ai luat un Algocalmin si bei un pahar de bere - asa sigur nu o sa mori, intelegi? Ma bucurtongue

Răspuns utilizator avertizat
| LoLLyPoP_2261 a răspuns:

Nu din cate stiu eu nu are nimic happy
Dar sa nu iei antibiotice

| Ady00pk a răspuns:

Da! Are! nu mai lua pentru ca o sa ai probleme cu inima! eu luam niste antibiotice pentru ca aveam o infectie la masea si s-a nimerit sa fie ziua unui prietenbig grin si am baut de m-am rupt laughing mi-a zis mama ca puteam sa intru in spital! Si din cate stiu eu nu isi vor mai face efectul pastilele daca bei! dar de ce bei?straight face doar nu in fiecare zi e sarbatoare nu? stii cum se numesc oamenii de beau in fiecare zi sau 1 data la 2 zile? se numesc "alcoolisti" big grin nu spun ca tu esti, nu te cunoscbig grin baftabig grin

| DeeaLove08 a răspuns:

Daca nu iei antibiotic nu are nimic, doar ca nu isi fac efctul si nu trebuie sa consumi alcool in exces.

| d3utzsa a răspuns:

Atata timp cat nu este antibiotic,eu cred ca nu are nimichee hee, dar nici sa abuzezi de alcoollaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da are! Daca combini alcoolul spirtos cu Paracetamol sau Algocalmin!