| NikkerBoy a întrebat:

Dupa cate ore ai voie sa iei un paracetamol/algocalmin daca ai baut o bere? (0, 5 L; 5% alcool)

Răspuns Câştigător
| liliacALB a răspuns:

Daca e vorba de o singura bere si 1 tableta de paracetamol/algocalmin nu e nici o problema, te asigur. Poti sa iei si cu bere. Chiar ai nevoie de medicamentele mentionate?

| NikkerBoy explică (pentru liliacALB):

Da,ma doare capul de mor.
Am luat un algocalmin.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa incerci si dupa bere dar pot aparea si efecte adverse, cel mai sigur asteapta 24 de ore...

| NikkerBoy explică (pentru anonim_4396):

Ce efecte adverse?

| anonim_4396 a răspuns (pentru NikkerBoy):

Asociere alcool-medicament care se metabolizeaza in ficat creste efectul toxic al alcoolului, cat si efectele secundare ale medicamentului, care ramane in concentratii mai mari si mai mult timp in sange.

| liliacALB a răspuns:

Paracetamolul in doze mai mari e hepatotoxic, de aceea ficatul nu trebuie fortat in timp ce consumam alcool. DAR aici vorbim de 1 tableta de 500 mg paracetamol si o bere! Cantitati prea mici ca sa apara probleme.