| anonim_4396 a întrebat:

Are cineva cunostinte despre silur? am auzit k ajuta la ingrasare

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| onasis1961 a răspuns:

Silur (Euphrasia officinalis)

Debuniri populare: floare de ochi, burenita, dragostea fetei

Planta erbacee, creste spontan prin poieni, pajisti si livezi; infloreste in lunile iunie pana in prima jumatate a lunii octombrie. Este cunoscuta inca din antichitate pentru proprietatile curative, fiind folosita In medicina empirica pentru tratarea bolilor oculare. In scop terapeutic se recolteaza florile si frunzele (Herba Euphrasiae) culese in timpul infloririi.
Compozitie: principii active, glicozide - aucubina, eufrasida, iridoite (aucubozida, genipozida, catalpol, luprozida), flavone, taninuri catehice si galice, proantocianidoli, acizi polifenolcarboxilici (cafeic, ferulic), uleiuri eterice, rezine, substante azotate (un alcaloid neidentificat, colina, aminoacizi), uleiuri grase, vitaminele - niacina, tiamina, acid ascorbic, beta- caroten, minerale: siliciu, fier, magneziu, fosfor, potasiu, zinc, crom, oligoelemente - seleniu

Actiune: antiinflamator, imbunatateste acuitatea vizuala, impiedica procesele degenerativ-distrofice ale tunicilor oculare, are actiune regeneranta la nivelul globilor oculari, aucubozida are actiune hepatoprotectoare fiind eficienta administrarea sa in caz de hepatite, atiunea hipoglicemianta o face utila in diabet zaharat, stimuleaza secretia gastrica fiind eficienta pentru tratarea gastritelor hipoacide

Indicatii: conjunctivite, blefarite, inflamatia glandei lacrimare (dacriocistita) si combaterea lacrimaraii ochilor, orice forma de inflamare sau iritare a ochilor (iridoite), combaterea oboselii oculare, nistagmus (miscari independente ochilor), combaterea oboselii oculare, traumatisme oculare, icter corneean, pete corneene, procese degenerative la persoanele varstnice, afectiuni distrofice (cataracta, degenerescenta maculara), infectii bronsice (cu secretii abundente in cavitatea nazala), coriza, sinuzite fronto-maxilare, raguseala, raceala, dereglari digestive, gastrita cu aciditate ridicata, lipsa poftei de mancare, stari de delir,

Contraindicatii: nu se administreaza la copii; nu se depaseste doza maxima dmisa pe zi ( o cana de infuzie pe zi)

Mod de administrare: infuzie, tinctura
Infuzia se prepara dintr-o lingurita de planta la o cana de apa clocotita lasate 5 minute la infuzat; se administreaza atat intern cat si extern pentru efectul antiinflamator, antialgic, decongestiv in caz de conjunctivita, blefarita, iritatii oculare; sub forma de gargara, inhalatii curata caile respiratorii superioare, are efect decongestiv al mucoaselor nazale, sinusale
Pulberea se obtine prin macinarea plantei usvcate, se administreaza cate un varf de cutit de pulbere pe zi pentru stimularea digestiei, combate icterul,
Deci nu ajuta la ingrasare!