| Upz0r3 a întrebat:

As dori si eu un site cu lucrare de licenta pentru ingrijirea pacientilor cu fracturi de humerus. Dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| dcosmina16 a răspuns:

1. Semnele clinice locale sunt (un cuvant)si (1 cuvant)
2Cele subiective sunt:
-
3 cele obiective
-
4. fracturile sunt(2cuvinte)caracterizate prin (2 cuvinte)tesutului (1 cuv)
asta e un fel de lucrare despre fracturi de humerus.
RASPUNSURI:
1, 2, 3:Semne clinice locale sunt subiective si obiective. Cele subiective sunt:
- durerea spontană foarte puternică, şocantă, apare în timpul
traumatismului şi este însoţită de senzaţia auditivă avută de accidentat la ruperea osului. Sediul durerii este la locul de fractură.
- impotenţa funcţională este parţială în fracturile fara deplasare si completa in fracturile cu deplasare
- scaderea sensibilitatii tegumentare: anestezii, parestezii.
Semnele clinice obiective sunt probabile sau certe. Semne de probabilitate sunt:
- durerea provocată în scop diagnostic de examinator prin palpare sau prin mobilizări active şi pasive ale segmentului traumatizat, exacerband durerea.
- deformarea regiunii se produce datorita: deplasării fragmentelor osoase, constituirii unui hematom ori datorită edemului inflamator.
- culoarea tegumentelor este hiperemică imediat după accident, iar la 2-3
zile apar echimozele.
4.Fracturile sunt leziuni osoase traumatice caracterizate prin întreruperea continuităţii ţesutului osos.

| dcosmina16 a răspuns:

Site nu am gasit dar e bun si asta ca tot dupa net l-am luat. si app nu stiu in ce cls de liceu esti daca o fi bun testul asta

| LuluGa a răspuns:

Cel mai bun site pentru lucrari de licenta din Romania
https://www.promovat.eu/
Nu am facut cu ei lucrarea de licenta si am luat zece