| pactcudiavolita a întrebat:

As putea intra la Academia de Politie daca am scolioza? Nu este foarte accentuata, deci nu mi s-a recomandat operatia. Port un corset de 4 ani si il mai am de purtat inca 2, de asemenea mai fac inot si gimnastica medicala. As avea vreo sansa sa intru? Proba fizica nu ar fi o problema, deoarece as vrea sa ma apuc din vara de antrenament pentru a putea trece examenul. ( sunt clasa a10a).Nu obosesc chiar atat de repede, imi place sa urc pe munte + locuiesc la etajul 4 si urc, cobor scarile de cel putin 3 4 ori pe zi. Dureri de spate nu am, iar corsetul il port cat de mult pot. Mi-am facut si un control de respiratie, si nu am nicio problema. Imi doresc foarte mult sa intru si bineinteles ca as munci foarte mult, insa daca nu se poate nu vreau sa ma iluzionez degeaba si sa ma orientez spre o alta facultate. Un sfat va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspunsul la intrebarea ta il poate da doar un medic. Fiind clasa a X-a mai ai 2 ani si pana atunci te poti vindeca.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Din pacate, asta este o problema majora si eliminatorie.

| Decrepit a răspuns:

Daca este vizibila, nu.Se considera semn distinctiv de catre examinatori la Academia de Politie sau Academia Militara, deci trebuie corectata.Nu ai voie nici cu un mic semn din nastere pe umar, daramite cu un defect al coloanei vertebrale.Cauta sa corectezi cat mai eficient scolioza.