| MuLti a întrebat:

Sal TPU am 15 ani si o scolioza de 27° si am inceput gimnastica si port si corset imi puteti spune daca aceasta problema se indrepta? Au trecut 3 luni de când fac credeți ca s-a îndreptat în acest tipm făcând exerciții zilnic și purtând corsetul 4-5 ore

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RIze1KDE1LuNA a răspuns:

Salut! Am o prietena care a avut scolioza. Ea mergea sa faca gimnastica in fiecare zi cate 2 ore.iar corsetul il purta 24/24 mai putin la orele de gimnastica. Acum e bine sanatoasa si mai dreapta ca mine. Deci sfatul meu e sa porti corsetul 24/24 si sa iti faci gimnastica cu seriozitate. Ai 15 ani, pana la 21 esti in crestere, deci ai sanse de 100% sa te faci bine daca tratezi problema cu seriozitate. Mult succes! Sper sa te faci bine!

3 răspunsuri:
| Tinna666 a răspuns:

Din cate stiu eu corsetul se poarta tot timpul nu 4-5 ore..este normal sa se indrepte daca iti faci zilnic exercitiile.si eu m-am confruntat cu scolioza dar la mine nu a fost nevoie de corset..am facut gimnastica medicala zilnic si astfel coloana mea s-a indreptat.

| Tentacle111 a răspuns:

Asta trebuie discutat cu un specialist, trebuie facut un rmn sau o radiografie(nu stiu exact), dar, oricum, e imposibil sa se indrepte asa de repede.Continua si totul va fi bine!

| MuLti explică:

Dar în acest timp s-ar fi pututt stramba?