| traficanta a întrebat:

As putea sa slabesc daca as manca la micul dejun pepene rosu si la cina la fel si la pranz o salata cu ton/piept de pui sau o supa de legume?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Nici un aliment nu îngrașă!
Fiecărui aliment i se asociază niște calorii.
Fiecărei activități i se asociază o pierdere de calorii.
Iar un om are nevoie de un număr de calorii în funcție de ce face și de temperatura în care stă!
Energia o ia din hrană.
Dacă bagă în el mai multe calorii decât consumă pe un timp mai îndelungat se îngrașă!
Poți mânca și multă slănină, dacă faci eforturi fizice mari și dacă este și frig și să nu te îngrași!
Deci nici o mâncare „ în sine", nu îngrașă, dar suma a ce bagi în tine nu trebuie să depășească sistematic necesarul, că atunci te îngrași!

| MMihai a răspuns:

Iata si mult asteptata lista de calorii... Calculati si calculati, dar, inca o data, invatati sa mancati sanatos!

LEGUME

Vinete fierte 20

Sfecla 44

Morcovi cruzi 23

Morcovi fierti 19

Telina fiarta 14

Ciuperci crude 13

Varza alba cruda 24

Varza rosie cruda 20

Conopida cruda 13

Conopida fiarta 9

Castravete crud 13

Dovlecel fiert 12

Spanac fiert 30

Fasole alba fiarta 93

Fasole verde fiarta 7

Salata cruda 12

Porumb fiert 123

Ceapa 23

Mazare fiarta 52

Praz fiert 24

Ardei grasi 15

Cartofi fierti 76

Cartofi prajiti 264

Rosii crude 12

Pentru mai multe informatii, accesati www.iDieta.ro

FRUCTE

Caise 25

Ananas proaspat 46

Ananas conserva 77

Banana 47

Cirese 41

Lamaie 15

Curmale 213 Lista de calorii.

Smochine 213

Capsuni 26

Struguri 60 aproximativ

Mandarine 23

Kiwi 37

Pepene galben 15

Masline 82

Potocale 26

Pepene verde 11

Grepfruit 11

Piersici 32

Mar 35

Pere 29

Prune 36

Pentru mai multe informatii, accesati www.iDieta.ro

CARNE

Miel - cotlet la gratar 355

Miel - pulpa fripta 266

Vita - muschi la gratar, fara grasime 168

Vita - muschi la gratar, cu grasime 218

Friptura vita cu grasime 284

Friptura vita fara grasime 192

Tocatura vita 229

Porc - cotlet cu grasime 332

Porc - cotlet fara grasime 226

Porc - friptura 286

Pentru mai multe informatii, accesati www.iDieta.ro

LACTATE

Branza alba de vaci 90

Schwaitzer 391

Camenbert 312

Parmezan 408

Lapte 65

Iaurt 75

Pentru mai multe informatii, accesati www.iDieta.ro

| MMihai a răspuns:

Dacă vrei să, slăbești trebuie să faci mișcare, nu să inventezi diete aiurea!

| SomeBodyThatDoesNotMatter a răspuns:

Se poate dar daca ai stomacul sensibil nu ti-as recomanda, deoarece pepenele are o groaza de chimicale, chiar daca il iei din piata. Eu am luat unul si am vomitat atata, incat la un moment dat nu mai aveam ce sa vomit, si mi-era frica sa manc ceva sa nu ma apuce iar.

| Eloissa_7084 a răspuns:

Buna...eu spun sa mananci seara mai putin ca in restul zilei si sa faci sport regulat. Sera se mananca mai putin pentru ca atunci se depune pe tine foarte mult si te ingrasi mai repede. Nu uita sa faci sport regulat. Funda?happy

| picolini a răspuns:

Te rog frumos nu te infometa! infometarea pe langa ca te lasa fara vlaga, risti sa te ingrasi. iti dau un exemplu. Camila cand e in deserte toata apa care o bea o retine in cocoasa pentru zilele in care nu va avea ce bea si asa nu se deshidrateaza. asa si corpul uman daca il infometezi, creierul este ''atentionat'' si dintr-o conserva se depune tot in caz ca tu ai de gand as te infometezi. cel mai indicat e sa mananci dimineata cereale integrale. intr-o dieta trebuie sa mananci de 5 ori pe zi. intre ore mananca un fruct. la amiaza ce vrei tu, nu exclude paine. dupa pranz un iaurt si seara fructe sau salate. bafta

| white02 a răspuns:

Meniul ales de tine pare destul de slab in calorii, deci exista sanse sa slabesti...

| crisstina_3706 a răspuns:

Hmm ce sa zic.da ai slabi, cu siguranta. Dar sunt mai mult ca sigura ca odata si odata o sa renunti la acest mod de a manca.si atunci o sa depui tot ce ai reusit din greu sa elimini.Nu stiu ce sa te sfatuiesc sa faci pentru ca de mult incerc sa ajung la o dieta echilibrata.In niciun caz nu iti recomand diete din alea gen "balerina" sau mai stiu eu ce.in care mananci un ou o maslina, o atentie, toata ziua.care nu au mai mult de 500-600 de calorii.Automat ca vei slabi pe moment.dar nu este bine sa iti inveti organismul cu atat de putine calorii, pentru ca apoi daca vei renunta si vei manca normal, poate chiar si exagerat.ca nu cred ca nu vei avea nicio escapada gen pizza, shaworma, si bauturi carbogazose & dulciuri.vei pune dublu. Organismul obisnuit cu 500-600 de kalori pe zi, cand vei manca poate si 3000 de calori pe zi se va suprasolicita si va asimila mult mai mult.isi va face rezerve pentru atunci cand vei manca iar putin. Cel mai bun mod de a slabi este sportul.dar stii ca nu mereu ai chef sa faci sportstraight face Eu zic ca dimineata si la pranz sa mananci sanatos.dar sa te saturi.iar pe la ora 5 sa mananci un mar ceva sau o felie de pepene cum iti doresti, si sa incerci sa faci putin sport macar de 3 ori pe saptamana... Ceea ce vrei tu sa urmezi.va avea efect garantat, vei slabi intr`adevar, dar odata ce vei renunta.se va alege prafu` de tot.straight face

sper ca am reusit sa sa te lamuresc :*
Succes ce pot sa zic.tu faci cum crezi ca e mai bine pentru tine.dar iti zic din propia experienta pentru ca aveam 48 de kg si am mancat aprox. cum ai zis tu.am reusit sa ajung la 39 de kg.iar apoi cand m`am lasat.am ajuns la 54 straight face deci iti dai seama.ca a fost un socstraight face

Te pup :* si anunta`ma si pe mine cum merge cu dieta.big grin

| Mihai_9655 a răspuns:

Nu e o idee buna sa faci "foame" ca sa slabesti. Sa zicem ca tu te saturi cu astea, dar organismul tau o sa raspunda la un momendat cu dureri... Poti sa slabesti facand sport si sa nu mai mananci euri.