| Ally a întrebat:

As vrea niste tratamente naturiste pentru rinichi...Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Daa, lebenita, este buna la rinichi, te ajuta sa elimini si pietrele daca ai, dar este nasol rau, are un "side effect" ca iti scade burtica, te face sa arati ca sportivele de la olimpiada, rau de tot. :)
Daca vrei sa ti-i mentii sanatosi, atunci tot lebenita! Si daca mai inlocuiesti sucurile din comert cu suc de fructe la storcator, compot si ceaiuri castigi inca un plus de sanatate.
Si ultima, poate ar fi trebuit sa fie prima, alimentatia in general, inlocuieste painea alba cu paine neagra, un procent de 40% sau mai mare din alimente sa fie neprelucrate termic (fructe, legume, seminte si nuci, toate crude), limiteaza consumul de grasimi, carne grasa, lapte si produse lactate grase, zahar si produse zaharoase, prajeli, mancaruri condimentate (ma refer in special la condimente artificiale, piperul, ardeiul iute si altele naturale chiar sunt bune pentru sanatate, in cantitati rezonabile), consuma in schimb carne de pasare si peste, lapte si lactate slabe, oua cu moderatie (2-3 oua/spatamana).
Diversifica alimentatia cat de mult. Uita-te ce scrie referitor la un regim sanatos aici: http://www.mypyramid.gov/ aici iti calculeaza si daca ai greutatea normala la varsta si inaltimea ta, si iti calculeaza si necesarul zilnic de calorii.

| foxi a răspuns:

Pune si tu intrebarea cum trebuie! ce au rinichii?

| hippiemuslim a răspuns:

Nu mai bine intrebi doctorul de niste tratamente adevarate, stii tu, de alea care vindeca?

| Cristary a răspuns:

Zeama de pepene este foarte buna pentru rinichi happy
Deasemenea si coditele de la ciresele pentru dulceata.
Sanatate!

| Ally explică:

Rinichii n-au nimic, m-am referit la ceva cu care sa-ti mentii sanatatea rinichiilor intelegi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu as vrea niste tratamente naturiste ca sa nu mai fiu dependenta de cafea. Si care-i problema cu rinichii tai ca sa nu-si dea lumea cu presupusul?

Editez raspunsul: acum am vazut ca de fapt nu ai probleme. Dar cu dependenta mea cum ramane?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna Ally
Ceaiul de coada calului este foarte bun pentru curatat urina, pentru nisip, piatra la rinichi, cam 2 cani de ceai pe zi daca se poate fara zahar sau daca nu cu putin de miere de albine, faci o cura de 2 saptamani dupa faci o pauza de o saptamana,(nu prea este bun la gust dar dupa 2-3 zile incepi sa te obisnuiesti). multa sanatate...