| rall457 a întrebat:

As vrea si eu sa-mi spuneti niste tratamente naturiste pentru cresterea unghiilor. Fara lacuri nu stiu eu de care, fara creme, doar naturiste pe care le poti face in casa. Mersiiihappy

2 răspunsuri:
| Valisha18 a răspuns:

Intr-un bol cu 2/3 apa, pune 1/3 lamaie sitine-ti unghiile in el 10 min. Apoi, nu clati, ci aplica o crema hidratanta la baza unghiilor. Nu-ti deranja niciodata cuticulele! Ele contribuie foarte mult la cresterea unghiilor.Vitaminele, calciul si sarurile minerale sunt foarte importante pentru unghii sanatoase si puternice. Mancarea vegetariana poate sa faca unghiile sa fie casante deoarece lipsesc grasimile animale. De asemeni si curele radicale de slabit afecteaza sanatatea unghiilor. De aceea asigura-te ca mananci o varietate mare de alimente! Vitamina A: fortifica unghiile si favorizeaza cresterea. Se regaseste in unt, caise, legume verzi, morcovi, rosii, cirese si uleiuri de peste.
Vitamina B: Joaca un rol pozitiv impotriva bolilor de piele
Vitamina B2: sustine echilibrul celulelor nervoase
Vitamina B6: este esentiala pentru distribuirea grasimilor. Se regaseste in galbenus de ou, varza, drojdia de bere
Vtamina B12: actioneaza impotriva anemiei.
Vitamina C: intareste sistemul imunitar, impotriva infectiilor, sustine dezvoltarea oaselor, dintilor si tesutului si regleaza vasele sangvine. Se regaseste in fructe proaspete, citrice si ardei verde.
Vitamina D: face posibila fixarea calciului in organisim cu ajutorul razelor solare. Se regaseste in lapte si lactate, uleiul de masline, galbenus de ou, dar si in peste si fructe de mare
Vitamina E: actioneaza in principiu sub forma unui antioxidant printre tesuturi. Se regaseste in cereale si toate tipurile de ulei. Astea au fost vitaminele. Un truc pentru unghiile casante si care se exfoliaza usor: aplica un strat de lac transparent si tine mainile apoi intr-un bol cu apa rece. Abia apoi aplica stratul normal de oja. Unghiile nu se vor mai rupe atat de usor.Maseaza unghiile pentru ca produsele de ingrijire sa patrunde cat mai adanc in piele! Masarea unghiilor ajuta nu doar la asimilarea mai rapida a diverselor tratamente pe care le folosim, dar si stimuleaza cresterea unghiilor. Masajul facut la baza unghiei stimuleaza circulatia sangelui in zona respectia si implicit cresterea unghiilor. Pentru masaj, foloseste ulei e masline si ulei de migdale, cele mai bune hidratante pentru unghii. Maseaza intai zona cuticulelor cu ulei de masline si apoi completeaza tratamentul masand intreaga suprafata a unghiei cu o bucata de lamaie. Zeama de lamaie este un intaritor natural pentru unghii si in plus le da si un aspect lucios, ingrijit. Cam atat! Te pup! Pa, pa!

| St3luta a răspuns:

Lamaie!

e f natural si eficient pentru inalbirea unghiei.pentru luciul ei...pentru a o face puternica si. datorita acestor lucruri unghia creste mai repede