| FloryA98 a întrebat:

As vrea pentru inceput sa va zic ca nu stiu ce inseamna "informatii utilitare" dar chiar nu am stiut ce alta categorie sa pun.Si intrebarea mea este : Cat de grava este sinuzita? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

O puteai posta la categoria Sanatate daca tot nu stii ce inseamna aceasta categorie.
Sinuzita este o inflamare a sinusurilor paranazale, care poate sau nu poate fi rezultatul unei infecții, de la probleme bacteriale, virale, alergice, imunitare sau ale unor ciuperci. Noi clasificări ale sinuzitei se referă la rinosinuzită, o inflamare a sinusurilor, dar și a nasului (rinită).
Sursa:http://ro.wikipedia.org/wiki/Sinuzit%C4%83

| FloryA98 explică (pentru darrio2007):

As fi postat-o la acea categorie... daca as fi vazut-o! happy

| FloryA98 explică (pentru darrio2007):

Da.As fi postat-o la acea categorie...dar sincer...nu o vazusem

| darrio2007 a răspuns (pentru FloryA98):

Nu-i nimic.Dar, conform regulamentului, postarile scrise la alta categorie sunt raportate si sterse.

| crbogdan a răspuns:

Exista doua tipuri de sinuzita: acuta (cu debut brusc) si cronica (pe termen lung). In cazul sinuzitei cronice simptomele nu dispar complet, intotdeauna mentinandu-se simptome usoare.
Sinuzitele sunt infectii ale membranei mucoase care captuseste interiorul foselor nazale si sinusurile. Sinusurile sunt spatii goale, sau cavitati localizate in jurul ochilor, obrajilor si a nasului.

Cand membrana mucoasa se inflameaza, se tumefiaza, blocheaza drenajul fluidului din sinus spre nas si gat, determinand durere si presiune in sinusuri. Bacteriile si fungii cresc cel mai probabil in sinusurile incapabile sa se dreneze corespunzator.

Sinusurile devin obstruate in timpul infectiei virale ca si raceala, producandu-se inflamatia si infectia sinusurilor ca si rezultat. Diferenta dintre raceala si sinuzita, consta in faptul ca simptomele ce insotesc raceala, incluzand nasul infundat, incep sa se amelioreze dupa 5-7 zile. Simptomele atribuite sinuzitelor dureaza mai mult si se agraveaza dupa 7 zile.