| Lola200228 a întrebat:

As vrea sa îmi pun aparat dentar deoarece am dinții strâmbi. Acum 2 ani am încercat sa îmi fac toate cariile etc dar am renunțat deoarece nu stiu de ce mereu când deschid gura și îmi face acolo la dinți simt ca nu pot sa respir și când îmi "șlefuiește" dinții se simte un miros de ars de la aparatul ala. Chiar vreau sa îmi pun dar îmi e frica plus ca va fi nevoie sa îmi scoată și dintii și nu suport sa stau atâta timp cu gura deschisă, plus furtunul acela care aspira saliva e naspa rău, senzația când înghiți in sec. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| writer21 a răspuns:

Bunalaughing Eu am aparat dentar de aproape un an (10 septembrie anul trecut) si pot sa zic ca stiu cum sta treaba. In primul rand, depinde cat de adanci iti sunt cariile pentru ca daca sunt doar mici puncte ici si colo, nu trebuie sa-ti faci griji. Si mie mi-e frica de dentisti, la fel ca tine nu suport senzatie pe care freza (una din uneltele principale la scosul cariilor) mi le ofera pe dinte, trebuie sa suport. Daca esti mica, adica adolescent sau copil, iti recomand sa-ti invingi teama pentru e mult mai naspa sa porti aparat dentar la 18-20 de ani. Incearca sa-ti imaginezi ceva frumos, sa vorbesti mult cu doctorul tau, intrebandu-l mereu ce are de gand sa faca in continuare, pentru a nu te lua pe nepregatite. Daca acele carii sunt mari, va fi mai urat putin. Insa sunt sigura ca vei supravietui. Asa, cat despre aparatul dentar, pot sa-ti dau cateva sfaturi: in primul rand, nu te lua dupa nimeni care are aparat dentar din jurul tau. Durerile sau senzatiile pe care acesta ti le ofera sunt diferite de la om la om si de la gura la gura. Daca unul care are dintii urcati pana in creier iti zice ca mori de durere, fi sigura ca tu, care ii ai doar putin strambati (sau depinde cum ii ai) nu te va durea asa. Pe mine, una, nu m-a durut absolut deloc. Am avut doi dinti unul peste altul si in rest muscatura adanca. Cand mi l-a pus, am simtit doar o usoara presiune pe dinti, insa dupa primele doua saptamani, durerile trec si vei uita, uneori, ca il ailaughing) Pot spune ca nu mi-a placut atat de mult faptul ca mi-a bagat un furtun in gura care imi aspira toata saliva, lasandu-mi o senzatie urata in gura, in rest, ma uitam pe pereti si incercam sa ma gandesc (si sa ma rog) sa imi stea bine cu elrolling on the floor Partea mea preferata e momentul cand imi schimba culorile. Pentru asta, pot spune ca ador aparatul dentar si daca as putea, l-as pastra la nesfarsit, fara a-l mai strange in fiecare lunalaughing) sper ca te-am ajutat cat de cat si scuza-ma pentru eventualele greseli gramaticale:* Succes!

7 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Rezista si plombeaza ce inca poate fi salvat.
Dintii costa extrem de mult daca nu ai grija.
Intreaba de anestezie pentru persoanele f fricoase.

| Felys a răspuns:

Cate figuri mai ai, daca faci atatea mofturi ramai cu gura goala si mananaca cu giingiile cand vei ramane cu gura goala

| Bizon95 a răspuns:

Sa astepti pana te doare
durerile de dinti medii si usoare sunt una dintre CELE MAI MARI TORTURI CARE EXISTA IN REALITATEA REALA... PE BUNE

din cauza ca te doare continuu, ajungi sa apesi cat poti pe dinte si pe gingie, ca sa iti provoci o durere si mai mare, ca dupa aia sa ai o variatie, atat de naspa e sentimentul cand te doare continuu si cu aceeasi intesitate

daca ai noroc, durerea poate fi scoasa cu pastile, insa se aplica NUMAI daca ai noroc, sunt vreo 5-8 pastile diferite, fiecare are sau nu efect in functie de om, de caz, de, dinte, de diversi alti factori

ultima oara cand m-a durut maseaua, m-a apucat vineri in zi de sarbatoare, si am luat 5 tipuri de pastile odata sa, scap de durere si nu am reusit, iar la urgenta mi-a tras-o, nu a vrut sa imi scoata maseaua (era de minte, voiam sa scap de ea) pentru ca aveam hipertensiune, petru ca am baut in noaptea de dinainte (SA SCAP DE DURERE) si apoi mi-a pus pansament peste dinte care a provocat unflatura angry

de ce ti-am scris toate astea, ei bine, cand e vorba de, dentist, cum am o problema vaga, ma duc cu limba scoasa sa mi-o rezolv si rabd orice mi-ar face acolo!
si sper sa intelegi si tu ca dentistul e UN RAU MUUUULT MAI MIC decat ce am scris mai sus!

| MihaelaDart a răspuns:

Dacă nu-ți rezolvi dantura de pe acum, vei ajunge știrb. Atunci vor fi mai mari durerile când vei avea nevoie de implanturi, cât și prețul va fi foarte mare. Este normal sa miroasă a ars, se șlefuiește un dinte, deși asta nu e un capăt de țară și nimeni nu a murit din asta. Părerea mea fă-ți de acum dantura decât să ajungi mai târziu când va trebui să îți scoți radacinile. Cariile efectiv îți vor manca dinții, nu poți să le tratezi cu altceva decât prin a merge la dentist sa le elimine și să le plombeze.

| Lovelypeaches100 a răspuns:

Ideea principala a acelui furtun este sa nu inchiti deloc, iar procesul de atu pune aparatul dentar este atat de nedureros, singurul disconfort poate fi limba uscata, si buzele care POATE vir fi crapate. In rest, o sa mai simti durere timp de 1-2 sapt, doar atunci cand mananci. Deci nimic de ce sa iti fie frica, ca simti ceva ca arde in gura ta nu este o scuza.

| Lola200228 explică (pentru MihaelaDart):

Mi am rezolvat aproape toate cariile. In legătura cu mirosul de ars, problema e ca mi se face rău de la el altfel nu as avea nimic

| MihaelaDart a răspuns (pentru Lola200228):

Gândește-te la partea că alții mor împușcați, răul de stomac de la un miros trece rapid. Nu ai alta cale de rezolvare decât să îți curețe cariile. Vei ajunge in ziua când rămâi fără dantura și va trebui sa investești bani grei pentru ați pune la loc. Spune-i medicului stomatolog sa facă pauze intre, spune-i problema ta și va înțelege. Daca nici tu nu vorbești cu el, atunci e normal ca el sa își continue treabă până la capăt.