| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa imi scot o alunita, cu interventie chirurgicala.
Problema e ca este exact intre buza si partea de sus a gurii (prinde si pe buza un pic). E posibil sa raman cu cicatrice urata?
Avand in vedere ca este chiar pe fata, nu as vrea sa am un semn urat toata viata. Si alunita asta ma deranjeaza la barbierit si am atins-o si cu lama de cateva ori.
In cate zile s-ar putea vindeca rana?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mie mi-au indepartat mai multe alunite de pe fata, nu a ramas nici o urma, nu se mai vad locurile lor.
Totul depinde de priceperea chirurgului.

| sierra1 a răspuns:

Intrebarea asta o pui medicului ce te VEDE și probabil că va interveni (sau nu)

| alina2k18 a răspuns:

Medicul decide cea mai buna varianta de indepartare : laser sau chirurgical.
Nu o sa rezulte o rana laughing in maxim o saptamana se vindeca daca e chirurgical, o sa porti un plasture mic.

| Lioana a răspuns:

La inceput se va vedea o mica urma a alunitei dar va disparea un timp. Stai linistit ca nu va fi mai urat semnul decat alunita. Alunita daca o lasi, poate creste in timp si sa se faca si mai urata.

| LampaluiAladin a răspuns:

Am indepartat una recent destul de mare si dupa 3 luni nu se mai vede nimic.