| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa îmi spuneți ce mi se intampla.
Am avut în trecut o perioadă în care am devenit foarte exaltat euforic pornind de la niște fantezii cu prietena imaginara!
Timp de 2 săptămâni dormeam doar 4 ore pe noapte și aveam de 100 de ori mai multa energie decât acum când dorm 12 ore!
Eram incoerent in vorbire lucru observat de părinți, eram foarte optimist, exaltat de aceste gânduri!
Pe scurt cea mai frumoasa experiență din viața mea!
Dar am devenit după 2 3 săptămâni extrem de deprimat:
Gânduri de nenorocire,țipete plânsete lentoare, gânduri de auto mutilare.
Al doilea episod a fost atât de grav încât a trebuit să mă internez de frică că dacă se repetă starea mă voi sinucide/automutila!
Am primit și injecție de calmare și un antipsihotic pentru persoane violente.
Nu eram violent ci foarte agitat panicat, senzația că voi murii instantaneu fara niciun motiv!
Am avut o luna foarte deprimantă:16 ore de somn și lipsa de energie!
Acuma sunt foarte exaltat!
Mă confrunt și cu obsesii pentru care am primit un antidepresiv nou!
Nu am niciun viitor in lumea asta! sunt un monstru!
Vă mulțumesc și vă urez 8 martie fericit și plin de bucurie!
Sunt extrem de fericit acum și nu pot dormii deloc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| brokxy a răspuns:

Wow Pai cand ai mers la doctor nu ti-a zis ce ai? La ce doctor ai fost? Daca nu ai fost la psihiatru mai bine ai merge. Dar daca ai fost trebuie sa scrie pe iesirea din spital ce ai. E o tulburare PSIHICA stiu pentru ca asa am si eu, Doar ca eu nu apuc sa fiu o saptamana fericita euforica, eu sunt 2-3 ore apoi iar sunt trista si am ganduri de sinucidere. Cred ca tu esti Bipolar. dar mai bine UITA-TE PE IESIREA DIN SPITAL. Acolo scrie diagnosticul de la doctor sau pe alte hartii, uite aici simptome daca ti se potrivesc sa imi spui: https://www.csid.ro/......t-17137314
Nu sunt doctor deci nu te pot diagnostica. Dar mai studiez despre bolile mintale. Si nu. Asta nu inseamna ca tu sau eu suntem asa zisii,, NEBUNI,, Nu suntem nebuni, Esti doar sensibil, mai sensibil decat ceilanti. Oh si eu dorm doar 4 ore :)) te inteleg. 8 martie fericit! si sper sa iti pastrezi starea de fericire! Nici eu nu am somn,,, incearca ceva somnifere daca chiar vrei sa dormi. Intreaba la farmacie ceva ceaiuri daca nu functioneaza pastilele, SANATATE

| Florin1935 a răspuns (pentru brokxy):

Sunt la psihiatru dar cu diagnostic de schizofrenie paranoidă, sincer nu mă regăsesc în acest diagnostic, medicul insistă că am o formă ușoară și de aceea nu vad oameni care nu exista, știe și despre ceea ce am menționat mai sus nu știu sigur daca chiar tot.
Am avut și câteva senzații cum că aud voci și de atunci m-am dereglat psihic!
După un timp eram deja dominat de mânie depresie gânduri suicid ale, suspiciuni(exemplu părinții îmi pun laxative in mâncare)sau colegii au un plan sa mă otrăvească la școală.
Acuma am primit un alt antidepresiv dar nu îmi amintesc cum se numește sertralina sau ceva de genu.
Am 50 mg și după 2 săptămâni îl măresc la 100 așa e schema.
Cât despre dormit....am dormit în zilele precedente cate 16 ore așa că nu mai vreau sa aud de dormit.
Multă sănătate și ție!

4 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Violență înseamnă si cand ajungi sa te automutilezi. Antipsihoticele au rolul de a preveni suicidul iar cu ajutorul antidepresivelor, te poti stabiliza, fiind ancorat în realitate. Consulta un medic specialist în psihiatrie la un cabinet privat!

| Florin1935 a răspuns (pentru Donsavas):

Ce sa zic, eu zic că unele antipsihotice inclusiv olanzapina care iau eu, te baga și mai rău în depresie!
Sedare, mâncat compulsiv, diverse afecțiuni pot apărea.
Nu vreau sa zic că sunt inutile dar ele doar previn trebuie luate toată viața și te moleșesc te pot transforma chiar într-o leguma, in unele cazuri.
Am de gând să mă internez dar as vrea la mine în oraș unde sunt aproape de familie și nu știu dacă găsesc cabinet privat la mine in oraș.
Am stabilit după 1 iulie când termină școală și în niciun caz acum, depinde ce efect o sa aibă sertralina la mine.acuma iau 50 mg.

| Donsavas a răspuns (pentru Florin1935):

Sertralina de 50 este buna! Nu o mari imediat. Mai stai câteva luni,s ar putea să fie suficientă. Olanzapina nu o vei lua o viata, ci atunci cand nu vei dormi, mânca etc.
Din cate vezi, olanzapina te face sa ti doresti sa manânci, ceea ce un depresiv n ar face iar faptul că te sedeaza e bine...sunt unii de nu pot dormi si suferă din această cauză.