| dokosvai a întrebat:

As vrea sa stiu ce am voie sa fac, mananc, beau si ce nu la Varsat de vant, daca are ceva daca te scarpini fara sa rupi varfurile bubelor alea, sau daca are ceva daca atingi bubele alea.Astept un raspuns foarte detaliat. Dau fundawinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Din cate tin minte, cand a avut fi-meu varsat de vant, n-a tinut vreun regim special. Chestia cu scarpinatul e mai complicata; nu prea ai cum sa te scarpini fara sa rupi pustulele, pentru ca sunt foarte fragile. Iar, daca le rupi, ramane in urma ceva gen poligon de trageri. Exista, insa, la farmacie, pudra mentolata. Da-te cu pudra din aia din belsug si iti va calma mancarimile, pe de-o parte iar pe de alta, va usca mai repede acele pustule si nu vor ramane semne.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In principiu poti sa faci orice, atata timp cat nu iesi din casa. Poti manca aproape orice, dat nu foarte multe prajeli si cat mai multe fructe si legume crude. Nu bea sucuri acidulate.
Nu te scarpina, fiindca o sa rupi bubitele chiar fara sa-ti dai seama si vei ramane cu semne.

| Nimeni1996 a răspuns:

Nu manca muraturi, cumpara-ti pudra mentolata si mixura, nu iti face baie, nu te schimba de haine, nu iesi afara, nu te scarpina,