| anonim_4396 a întrebat:

Aspenter e aceelasi medicament cu aspacardin? Sau sunt 2 medicamente cu aceleasi componente?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Nu. Aspenterul e aspirina, pe cand aspacardinul contine potasiu si magneziu. Aspenterul se ia cand ai o boala cardiaca drept profilaxie sa nu faci infarct sau avc sau cand ai o boala hematologica si esti insarcinata, pe cand aspacardinul se ia in caz ca ai deficit sau iei medicamente care duc la scaderea K si Mg din organism

| Raven a răspuns:

Nu. Aspenter conţine ca substanţă activă acidul acetilsalicilic (cunoscut şi sub numele de aspirină).
Aspacardin e supliment alimentar, conţine substanţele active: D, L-aspartat monopotasic hemihidrat (echivalent cu 39 mg potasiu) şi D, L-aspartat de magneziu tetrahidrat (echivalent cu 12 mg magneziu).

| gogu220 a răspuns:

Sunt producători diferiţi dar conţin cam acelaş lucru.

| viorelman11 a răspuns:

Mai degraba cu aspirina