| MladinA a întrebat:

Astazi dimineata m-am trezit brusc cu o durere de burta (pe la ora 5) nu ma bagat asta de seama si am incercat sa adormn, dar numai nu puteam. Aveam o durere cumplita, m-am ridicat in fund si mi-a venit sa vomit, am vomitat in baie repede, dar dupa aceea am avut aceiasi durere, nu stiam daca sa merg sau nu la scoala, dar am fost.La scoala m-a durut la fel de tare, dar pana la a 3 ora m-am abtinut, n-am mai rezistat si am mers la cabinet, pana atunci mi s-a cam dus durerea dar tot o durere aveam. Infirmiera a spus sa ma duc repede la medicul de familie ca s-ar putea sa am probleme mari cu apendicita, dar nu m-am dus, am venit acasa si mi-a cam trecut durerea... Ce poate fii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Mr Fake, de ce nu te duci matale la medic. Daca ai sti ce inseamna peritonita din cauza unei apendicite neglijate, te-ai duce?

| Tourniquet a răspuns:

Du-te la medic, la urgente chiar daca te doarebatting eyelashes

Daca mai stai mult vei face peritonita si... e de rau happy

Eu am facut peritonita. oricum operatia nu e sofisticata... vei tien un regim timp de 1 luna, doua.eu nu mai stiu car am tinut (aveam 6 ani si luni cand m-am operat straight face )

Fuguta la medic, numai bine, pa! kiss

| (¯`·._)(rojin_roj) (¯`·._) a răspuns:

daca te doare in partea dreapta la stingia piciorului, daca iti amorteste piciorul drept si ai sintome de voma ai apendicita. cel maibine mergi la un doctor sa nu iti fie frica, crede-ma nu este dureroasa operatia eu am facut inainte operatia, dar acum este mult mai bine deoarece te poate opera cu laser si nu ai dureri.nu sta asa se poate sparge apendicita si faci peritonita care este foarte grav.

| LoryM22 a răspuns:

Depinde in ce parte a abdomenului te doare, daca te doare in dreapta jos e posibil sa ai apendicita daca o lasi netratata poti sa faci peritonita. Operatia nu e dificila.Insa inainte de toate du-te la doctorul de tfamilie sa te consulte apoi te trimite el unde trebuie, vb cu parintii, papa si sanatate multa

| LoveMusic a răspuns:

Ar putea fi apendicita in curs de dezvoltare (nu sunt medic, nu o pot spune in termeni medicali). O prietena a avut, s-a abtinut la scoala, cand a ajuns acasa nu mai putea de durere, ii era rau, avea dureri, crampe stomacale si a fost la doctor. Daca mai astepta mult, putea sa-i perforeze.Eu asa stiu, si daca perforeaza (se sparge apendicele, sau cum se zice) nu mai ai ce face. Ea a fost operata dupa putin timp, a tinut regim si acum e bine mersi.Ai grija, ca boala nu e o joaca.Mai bine mergi la un control, iar daca nu, atunci cand te mai apuca o data mergi rapid la medic, nu e de joaca.Eu consider ca este apendicita.Acum,nu sunt medic sa-ti pun eu "diagnosticul medical" dar ai putea vizita medicul.Stii acel proverb: "Daca nu intra soarele pe geam, intra doctorul pe usa". Sper sa nu fie grav.Succes! Sa te faci bine!

| Sabryy a răspuns:

Si eu am avut, iar mama mea daca mai astepta 5-6 ore i se spargea puroiul...perionita e atunci cand ai puroiul acolo strans si iti pocneste shji toata mizeri in corp si poti sa mori, daca se infecteaza! repede la doctor, ca o incurci, baftaQ

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu ai ascultat o asistenta medicala...pe noi de ce ne-ai asculta? happy
Daca ea zice: posibil apendicita, urgent la doctor... ce mai astepti? happy
Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vei vedea draga. vei vedea singura. dar sa nu fie prea tarziu.