| biancagabriela a întrebat:

Buna seara TPU! Am o intrebare la care sper sa imi raspundeti cat mai repede posibil. Am 13 ani si m-am obijnuit cand sunt racita sa vomit intr-una si sa fac injencti( eu fiind foarte sensibila incat raceam mereu) Acum 3 zile cand eram la scoala m-a luat dintr-o data o durere mare de gat, iar cand am ajuns acasa aveam febra 38° si de la ora 2 noaptea am inceput sa vomit intr-una pana dimineata, cand m-am dus la doctorul de familie care mi-a facut o injectie metroclopramin ca sa nu mai vomit (ca de obicei), apoi mi-a dat pastile de supt decasept si injenctii cu moldamin timp de 5 zile, 1/zi, desi nu mi-a facut analize sau investigatii inainte. Ieri (ziua in care m-am prezentat doctorului) la vreo 6 ore dupa prima injectie, o asistenta (vecina) mi-a facut prima injectie cu moldamin care m-a durut nu foarte tare in timp ce mi-a facut-o, dar durerile au inceput sa apara dupa incat abia mai puteam merge de durere si nu puteam sa stau pe acea fesa. Astazi la aceeasi ora a urmat a doua injectie tot la fel de dureroasa, incat va spun sincer caci si acum imi vine sa plang de durere ( am facut injenctiile in fese diferite) si nu mai pot sta pe ele. Acum vine inrebarea: de ce inca ma mai doare?(intr-u cat am citit pe net ca durerea dispare dupa 24 h si au trecut mai bine de 50h) si de ce doctorita mi-a dat sa fac 1 injectie /zi, caci am auzit ca se fac la 3/4 sau chiar 7 zile? Si in cat timp imi va disparea durerea in gat (caci si acum ma doare in gat? Va rog raspundeti este urgent.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| SkyPilot a răspuns:

Injectiile cu Moldamin sunt foarte dureroase. Substanta respectiva se injecteaza intramuscular si nu se dizolva bine in apa. Am avut si eu "placerea" acum multi ani, faceam sport de performanta si a trebuit sa iau o pauza pentru ca nu mai puteam alerga. Cate injectii faci depinde de orgnismul tau si de marimea unei doze. Ma surprinde ca ti-a prescris asa ceva fara analize.
Durerea din gat te tine cel putin o saptamana.