| PulbereDeStea a întrebat:

Ati auzit de epilarea cu zahar, apa si lamaie? Cum se procedeaza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Am auzit, am incercat si sincer nu o recomand

| PulbereDeStea explică (pentru mona):

Dar nici ceaa cu ceara ni mi se pare foarte buna. Lasa fire care cresc dupa 2-3 zile.

| mona a răspuns (pentru PulbereDeStea):

Nici cea cu ceara nu imi place

| PulbereDeStea explică (pentru mona):

Si cum te epilezi?

| mona a răspuns (pentru PulbereDeStea):

Cu big lady

| PulbereDeStea explică (pentru mona):

Dar aparatul de epilat este bun de ceva?

| mona a răspuns (pentru PulbereDeStea):

E cam dureros dar e cel mai bun pentru ca te epilezi mai rar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Am auzit, insa sincer iti recomand mai bine epilarea cu ceara, e mult mai eficienta.
Te pup!

| PulbereDeStea explică (pentru anonim_4396):

Epilarea cu ceara nu este foarte eficienta, din punctul meu de vedere.

| alexxis0712 a răspuns:

Am auzit la niste prieteni nu stiu ce sa zic. Mai astept eu.

| KimYume a răspuns:

Am gasit un comentariu pe un site :D

A-ti incercat epilarea cu zahar? :) Mie mi se pare cea mai buna solutie deoarece o prepari in mai putin de 10 minute acasa si nici nu te costa foarte mult...plus ca ceara asa din zahar chiar smulge firele de par si nu mai ai probleme timp de o saptamana. :coolspeak:
Tot ce iti trebuie este:
- o lamaie mare( sau daca nu 2 mici)
-o cana de zahar
-o cana cu apa.
Se stoarce lamaia si se toarna peste zahar si apoi aaugam apa,amestecam din cand in cand si lasam la foc mic. La un momentdat cand fiebe o sa faca ca o spuma deasupra,niste bulbuci, mai lasam pe foc putin si verificam daca este gata astfel: cu o lingurita iei putin din compozitie si o racesti sau torni apa rece pe ea,daca aceasta cand vei incerca sa o iei in mana sa o faci ca o billutza nu se lipeste de degtete si o poti intinde( ca pe plastilina) atunci este gata,daca nu mai lasam pe foc. dupa ce este gata, luam compozitia si o turnam pe o tava( sau ceva plat) ca sa se raceasca, verificati daca este destul de rece luand o parte din compozitie in mana si incercand sa o modelati. Daca nu se lipeste de maini inseamna ca e numai buna de folosit... O faceti ca pe o bila in maini dupa care o intindeti usor pe piele in sesul invers cresterii firelor de par si apoi trageti in senul cresterii firelor de par, daca e nevoie repetati actiunea. La un moment dat ceara o sa devina lipicioasa, o sa se lipeasca de picrioare si de maini si nu o sa mai puteti trage de ea de pe picioare, in cazul asta eu am intins tot ce mai aveam in mana pe picior fara sa trag apoi am luat o carpa de bumbac si am lipit-o peste ceara, si am tras carpa si s-a dus cu tot cu ceara. Continuati la fel pana terminati epilarea.

Mie imi place metoda asta pentru ca nu este mai dureroasa decat epilatul cu ceara rece si lasa pielea fina.
E pozsibil ca compozitia(scuzati cacofonia) sa nu va iasa din prima... daca este prea subtire, mai lasati-o pe foc, iar daca v-a iesit prea groasa sau e prea tare mai turnati putina apa si lasati-o pe foc pana obtineti rezultatul dorit.

Bafta la epilat! :OK:

Scuzati, am spus ca firele de par nu mai cresc timp de o saptaman, voiam sa spun timp de o luna, nu o sa trebuiasca sa va batei capul sa va epilati mereu

Am gasit si niste filmulete care ajuta :

http://www.youtube.com/watch?v=7v-p8pW07iE

http://www.youtube.com/watch?v=RK0TOZoAp-8