| Intelligence a întrebat:

Ati avut vreodata gastrita?
Cum ati tratat- o?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Tratamentul gastritei acute se va face in functie de etiologia sa. In cazul unei gastrite acute hiperacide vor fi utilizate pentru tratament medicamente din clasele:
- antiacide (amestecuri de substante alcaline cu rol in neutralizarea secretiei acide)
- antisecretorii (substante ce au rolul de a inhiba secretia acida actionind asupra receptorilor histaminici - ranitidina, famotidina, etc. si asupra pompelor de protoni - omeprazolul)
- pansamente gastrice (medicamente ce au rolul de a forma la nivelul mucoasei gastrice un film protector ce va ajuta la refacerea acesteia).
Cind se va evidentia existenta germenului Helicobacter pilory in mucoasa gastrica se va asocia un tratament antibiotic de eradicare a acestei infectii: amoxicilina asociata cu metronidazol.
Daca aveti gastrita sau suspectati acest diagnostic ar fi bine sa mergeti la un medic pentru consult si tratament.
http://www.i-medic.ro/boli/gastrita

| IMC90 a răspuns:

Cu inhibatori ai pompei de protoni (PPI)
Iti zice ceva? Banuiesc ca nu, asa ca du-te la doctor si nu mai cauta tratamente pe net. Doctorul stie mai bine care e situatia ta, iar schema de tratament nu este aceeasi pentru fiecare individ.

Răspuns utilizator avertizat
| ANdrei19899 a răspuns:

Sa o tratezi natural adica intra www.hofigal.ro si incearca medicamente naturiste sau bea ceaiuri naturiste.Si nu mai bea sucuri cu acid.
Si sper sa ti-o tratezi daca nu, te duci la doctor si iti baga un furtun pe gat. Funda vreau sa primesc!

| BooJae a răspuns:

Eu am ajuns in spital din cauza gastritei si mi-au dat tratament cu medicamente timp de o luna la care s-a adaugat un regim cu mancare fiarta + apa fiarta si apoi racita pe care sa o beau ^_^