| RAY a întrebat:

Ati cunoscut vreodata persoane care au hiv? stiti ce inseamna si cum se poate lua hiv?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Nu am cunoscut. Hiv este virusul imunodeficientei umane care cauzeaza boala SIDA (sindromul imunodeficienței dobândite).
Se transmite prin contact sexual neprotejat, transfuzie de sange si de la mama la fat prin placenta.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

HIV este virusul in stadiul nedezvoltat, depistabil doar la analize, iar SIDA este boala care are simptome. Te poti molipsi de HIV prin atingerea sangelui unei persoane cu HIV sau prin contact sexual direct. Asta stiu din auzite.

Nu am cunoscut o persoana cu HIV, si nici nu vreau sa o fac. M-ar coplesi suferinta lui.

Răspuns utilizator avertizat
| VasiDobie a răspuns:

Hiv e virusul de la boala SIDA de se transimte prin sex neprotejat sau schimb de sange.